Ενημέρωση για το ιό της γρίπης καθώς και για τους τρόπους προφύλαξης πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στο ΕΠΑΛ Σερβίων. Την ενημέρωση έκανε ο π. Διευθυντής του Κέντρου Υγείας Σερβίων και ειδικός παθολόγος κ. Αλέξανδρος Λαϊόπουλος.

Ο κ. Λαϊόπουλος αναφέρθηκε στα συμπτώματα της γρίπης, πώς αυτή μεταδίδεται και πώς διαφέρει από το κοινό κρυολόγημα. Μίλησε για τις ομάδες υψηλού κινδύνου και τους τρόπους προστασίας καθώς και για την προστασία της οικογένειας όταν ένα μέλος της νοσήσει.

Ο κ. Λαϊόπουλος ενημέρωσε μαθητές και καθηγητές για τα μέτρα πρόληψης και για το πώς οφείλουν να συμπεριφέρονται στο σχολείο, όταν προσβληθούν από γρίπη.

Τέλος, δέχθηκε ερωτήσεις από καθηγητές και μαθητές.

Η σχολική κοινότητα του ΕΠΑΛ Σερβίων ευχαριστεί θερμά τον κ. Αλέξανδρο Λαϊόπουλο.

Ο Διευθυντής του ΕΠΑ.Λ Σερβίων

Κυριάκος Μ. Τσολακίδης