hl1 hl2  hl3

Στο Εργαστήριο Ηλεκτρολογίας γίνεται η πειραματική επαλήθευση των θεμελιωδών νόμων και κανόνων του ηλεκτρισμού, όπως και εκπαίδευση στα βασικά στοιχεία της ηλεκτρονικής, που αναφέρονται στα τεχνολογικά μαθήματα της Β΄ & Γ΄ Τάξης του Ηλεκτρολογικού Τομέα και της Γ΄ Τάξης Ψυκτικών του Μηχανολογικού Τομέα.

Αποκτάται τεχνική πείρα, τόσο στη χρήση των ηλεκτρικών οργάνων, συσκευών και στις συνδεσμολογίες αυτών στα ηλεκτρικά κυκλώματα, όσο και στη χρήση των εργαλείων για τις συνδεσμολογίες ηλεκτρολογικού υλικού.

Εργαστηριακός Εξοπλισμός

Το εργαστήριο διαθέτει όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για τις εργασίες των μαθητών, όπως πολύμετρα Α.C.-D.C (ωμόμετρα τύπου σειράς και παράλληλου), βολτόμετρα Α.C.-D.C, αμπερόμετρα Α.C.-D.C, παλμογράφοι,  γέφυρες WHEATSTONE, βαττόμετρα (μονοφασικά-τριφασικά), συνημιτονόμετρα (μονοφασικά-τριφασικά), γνώμονες (μονοφασικούς-τριφασικούς), M/S τάσης-  έντασης μονοφασικούς πολλών λήψεων, πινακίδες με λάμπες πυράκτωσης και φθορίου, εργαλεία -αγωγοί, τροφοδοτικό (0-220)VDC, MEGER, πινακίδες παροχής DC-AC (μονοφασικούς-τριφασικούς),  παλμογράφο, M/Σ τάσης-έντασης.

Επίσης το εργαστήριο διαθέτει όλο τον εποπτικό εξοπλισμό και τον εξοπλισμό επίπλων τα οποία είναι στη διάθεση των μαθητών, όπως ενδεικτικά όργανα (επίδειξης), πινακίδες με βισματοφόρες λήψεις (μπόρνες) με δυνατότητα σύνδεσης διαφόρων κυκλωμάτων, ανάλογα με το σχέδιο της κάθε εργαστηριακής άσκησης, φύλλα έργου, στα οποία αναφέρονται επακριβώς τα διάφορα στάδια της εργαστηριακής άσκησης, καθώς και πάγκους εργασίας, θρανία  και ντουλάπια.

Η εκπαίδευση περιλαμβάνει:

• Οργανολογία ( είδη και κατασκευή οργάνων, συμβολισμοί, ακρίβεια μετρήσεων
  • Μετρήσεις τάσης, έντασης συνεχούς και εναλλασσόμενου ρεύματος
  • Μετρήσεις ηλεκτρικής αντίστασης (  γειωσόμετρο,  Μέγγερ, γέφυρα  Γουίστον κ.λ.π.
  • Νόμος του Ωμ, κανόνες του Κίρκωφ
  • Μέτρηση ηλεκτρικής ενέργειας και ισχύος
  • Μετρήσεις με παλμογράφο
  • Μετρήσεις πηνίων – πυκνωτών