Αρχική » Ανακοινώσεις » Τιμητική διάκριση της ταινίας του σχολείου μας UNDER THE SKIN

Τιμητική διάκριση της ταινίας του σχολείου μας UNDER THE SKIN

Η αφίσα είναι δημιουργία του Τομέα Εφαρμοσμένων τεχνών

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ταινία του 1ου ΕΠΑΛ/ 1ου ΕΚ Ρεθύμνου πήρε μέρος στον 10ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού μήκους “Cinema …διάβασες” και απέσπασε ΜΝΕΙΑ στην κατηγορία Τεκμηρίωση, καθώς και το 2ο Βραβείο στην κατηγορία Αφίσα. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 92 σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ενώ στην κατηγορία Τεκμηρίωση  διαγωνίστηκαν 49 ταινίες και στην Υποκατηγορία Βράβευσης Αφίσα συμμετείχαν 42 σχολεία.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές και τους συντελεστες που πήραν μέρος στην ταινία!

Το μήνυμα των διοργανωτών:

“Συγχαίρουμε όλες τις σχολικές μονάδες, τους/τις υπεύθυνους/ες εκπαιδευτικούς, τους/τις μαθητές/τριες και όσους/ες συνέβαλαν, για τη συμμετοχή τους και το υπέροχο κινηματογραφικό “ταξίδι” που έκαναν όλους αυτούς τους μήνες. Αυτή η συμμετοχή καθίσταται ιδιαίτερα σημαντική αφού γνωρίζουμε ότι τα περισσότερα σχολεία εργάστηκαν χωρίς ιδιαίτερους πόρους, χωρίς συστηματική επιμόρφωση και κάτω από ασφυκτικά χρονικά πλαίσια. Δε χρειάζεται να το ξαναπούμε -το γνωρίζετε άλλωστε ως μάχιμοι εκπαιδευτικοί- το ταξίδι είναι πιο σημαντικό από το αποτέλεσμα του διαγωνισμού. Για εμάς άλλωστε, το κομμάτι του διαγωνισμού είναι το “δέντρο”, το “δάσος” που κρύβεται από πίσω είναι ο οπτικοακουστικός αλφαβητισμός των μαθητών μας και η αγάπη για τις τέχνες που μπορούν να μεταμορφώσουν τα σχολεία μας. “

Δείτε την ταινία εδώ