Αρχική » Δράσεις » Εκσυγχρονισμός εργαστηρίων του Τομέα Δομικών Έργων του 1ου ΕΠΑΛ/ΕΚ Ρεθύμνου

Εκσυγχρονισμός εργαστηρίων του Τομέα Δομικών Έργων του 1ου ΕΠΑΛ/ΕΚ Ρεθύμνου

Μετά την αναβάθμιση των εργαστηριακών χώρων του Τομέα Δομικών Έργων του 1ουΕΠΑΛ/ΕΚ Ρεθύμνου το 2015, ακολούθησε το 2016 η λειτουργία νέου χώρου  του «Εργαστηρίου Κτιριακών έργων» και από σήμερα λειτουργεί και νέος εργαστηριακός χώρος σχεδιασμού μέσω Η/Υ. Όλοι οι χώροι αυτοί ανακαινιστήκαν και εξοπλίστηκαν με την συνδρομή των μαθητών που φοιτούν στην ειδικότητα «Σχεδιαστών Δομικών έργων και γεωπληροφορικής» καθώς και από χορηγίες. Το μεράκι και η δημιουργικότητα των μαθητών όμως δεν σταμάτησε στους κλειστούς χώρους αλλά και στην μικρή αυλή του εργαστηρίου όπου την αναμόρφωσαν  με όσα υλικά υπήρχαν στο εργαστήριο, δηλαδή χωρίς την συνδρομή εξωτερικών συνεργείων και χωρίς ουσιαστικό κόστος υλικών το 2016. Σήμερα όμως, ο νέος χώρος του εργαστηρίου Σχεδίου, εκσυγχρονίζεται με την χορηγία 10 υπερσύγχρονων υπολογιστών και ενός  πολυμηχανήματος για την διδασκαλία των μαθημάτων που αφορούν σχεδιαστικά προγράμματα υπολογιστών καθώς και προγράμματα γεωπληροφορικής. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Βαρδή Βαρδινογιάννη που ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας, με την χορηγία του εξοπλισμού του εργαστηριακού αυτού χώρου. Επίσης θέλουμε να ευχαριστήσουμε μαθητές και καθηγητές άλλων ειδικοτήτων του σχολείου μας όπου εγκατέστησαν την ηλεκτρολογική εγκατάσταση καθώς και την εγκατάσταση δικτύου του εν λόγω χώρου.