Αρχική » Δράσεις » ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗΣ ΑΦΙΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗΣ ΑΦΙΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

“Η μόνη πραγματική εκπαίδευση συντελείται μέσω της διέγερσης των δυνάμεων του παιδιού από τις απαιτήσεις των κοινωνικών περιστάσεων που το περιβάλλουν» σύμφωνα με τον Dewey! Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του Τομέα Γραφικών Τεχνών του 1ου ΕΠΑ.Λ. Ρεθύμνου, που σαν Άσκηση στο Εργαστήριο δημιούργησαν την Αφίσα για την Εκδήλωση του Συλλόγου Γονέων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό. Όλες οι αφίσες των μαθητών άρεσαν πολύ αλλά μια επιλέχθηκε για το Χριστουγεννιάτικο παζάρι του Συλλόγου! Μπράβο στους μαθητές της Β΄ Τάξης, για την ειλικρινή και ενεργή συμμετοχή τους στη φιλανθρωπική αυτή πράξη και την άμεση ανταπόκρισή τους στην ανάγκη για ένα ανοικτό σχολείο  όπου η μάθηση δεν περιορίζεται στην ανάπτυξη ικανοτήτων που αφορούν μόνο το τυπικό σχολικό περιβάλλον, αλλά επεκτείνονται και σε αυτές που αφορούν στην καθημερινή εμπειρία ζωής.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.