Αρχική » Δράσεις » Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία: 3 Δεκεμβρίου 2018

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία: 3 Δεκεμβρίου 2018

Οι άνθρωποι με αναπηρία ζουν, αναπτύσσονται και μαθαίνουν στον ίδιο κόσμο που ζούμε όλοι μας. Είναι ίσοι κι εξίσου σημαντικοί με όλα τα μέλη μιας κοινωνίας. Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, το σχολείο μας υλοποίησε μία σειρά εκδηλώσεων-δράσεων που σκοπό είχαν να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση και να αναδείξουν καλές πρακτικές στο πεδίο της ειδικής αγωγής και της ενταξιακής εκπαίδευσης. Αρωγός σε αυτήν την προπάθεια ήταν ο Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ρεθύμνου τους οποίους ευχαριστούμε πολύ!!

Βιωματικές δράσεις στο Α5 με την κ. Λορίνα Γκαράνη, Ειδική Παιδαγωγό

!

Προβολή ταινίας με θέμα την κινητική αναπηρία στο ΒΥΓ1

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.