Αρχική » Τομείς » ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ » ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Μετακινήσεις ΚΤΕΛ

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Ο Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού σχεδιάζει και αναπτύσσει εφαρμογές που σχετίζονται με το Διαδίκτυο και με τις τεχνολογίες του παγκόσμιου ιστού.
Σχεδιάζει και δημιουργεί δικτυακούς τόπους, δημιουργεί βάσεις δεδομένων με εφαρμογές στο Διαδίκτυο, αναπτύσσει εφαρμογές τηλε-εκπαίδευσης και ηλεκτρονικού εμπορίου, κλπ.
Η αυξημένη ζήτηση διαδικτυακών εφαρμογών έχει οδηγήσει και σε αυξημένη ζήτηση ατόμων αυτής της ειδικότητας.

Οι ειδικότητες της Πληροφορικής έχουν μεγάλη ζήτηση και ένας τεχνικός του κλάδου αυτού έχει τη δυνατότητα να εργαστεί σε:

• Εταιρείες Πληροφορικής
  • Εταιρείες ανάπτυξης λογισμικού
  • Εταιρείες Μηχανογράφησης
  • Εταιρείες ανάπτυξης εφαρμογών Πολυμέσων
  • Εταιρείες κατασκευής Ιστοσελίδων
  • Επιχειρήσεις που κατασκευάζουν προϊόντα Πληροφορικής
  • Επιχειρήσεις που πωλούν προϊόντα Πληροφορικής
  • Επιχειρήσεις, Υπουργεία, και Οργανισμούς, που υποστηρίζονται από τμήματα πληροφορικής
  • Τράπεζες, Εκπαιδευτικά ιδρύματα, Ξενοδοχεία, Βιομηχανικές και Εμπορικές Επιχειρήσεις
  • Εταιρίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας
  • Εταιρίες παροχής υπηρεσιών Διαδικτύου
  • Εταιρίες εγκατάστασης και υποστήριξης hardware
  • Επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για εμπορικούς σκοπούς
  • Καταστήματα Η/Υ
  • Ελεύθερος επαγγελματίας

Προς το παρόν (18-6-2017) μόνο από την ειδικότητα Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής λειτουργεί τμήμα Μαθητείας

1. 26/02/1911: Σοβαρές συγκρούσεις προκαλεί η συζήτηση στην αναθεωρητική Βουλή για τη γλώσσα στην οποία θα γραφτεί το Σύνταγμα. Οι φοιτητές διαδηλώνουν εναντίον των απόψεων του Κωστή Παλαμά, που δηλώνει κοροϊδευτικά: «Είμαι στρογγυλά και χτυπητά, μαλλιαρός απολύτως».