«Τρέχω για το ΕΥ»

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, στις 29/09/2023, οι μαθητές/τριες του 1ου ΕΠΑ.Λ. Πολυγύρου συμμετείχαν στην «πανελλαδική σχολική σκυταλοδρομία».

72 εθελοντές δρομείς (μαθητές/τριες και μία εκπαιδευτικός) σχημάτισαν εννέα ομάδες που αντιστοιχούν στα τρία τμήματα της Α΄ Λυκείου και στους 6 τομείς που λειτουργούν στο ΕΠΑ.Λ.  Μαθητές/τριες των τομέων Δομικών Έργων και Υγείας Πρόνοιας σχεδίασαν πανό για την ενίσχυση της δράσης.

Η σκυταλοδρομία διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία σε δασώδες μονοπάτι οκτακοσίων μέτρων με νικητές τους Ηλεκτρολόγους, αλλά πρωτίστως νίκησε η συνύπαρξη ανθρώπου και οικοσυστήματος, επεκτείνοντας το σύνθημα «τρέχω για το ΕΥ» στο «ΕΥ Συνυπάρχειν».

Παρακάτω ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες και δύο βίντεο από τη δράση.

DSC 0194a

DSC 0223a