Στα πλαίσια του προγράμματος όπου συμμετέχει η σχολική μας μονάδα Βουλή των Εφήβων/Βήματα Δημοκρατίας-Κάνοντας Πράξη τη Συμμετοχή με ειδική θεματική: Ψηφιακός Κόσμος: κωδικός Δημοκρ@τία #ενημερώνομαι #κρίνω #παρεμβαίνω, διοργανώθηκε Διαδικτυακή Ενημέρωση σε μαθητές και εκπαιδευτικούς με θέμα ¨ Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο¨.
Ομιλήτρια η Υποδιευθύντρια της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Θεσσαλονίκης της Ελληνικής Αστυνομίας κα Στέλλα Πάτση η οποία μας ενημέρωσε για τους διάφορους κινδύνους που υποκρύπτονται στη σκιά του Διαδικτύου, για τους τρόπους αντιμετώπισής τους αλλά και τρόπους ώστε να μην υποπέσουμε ή αναμειχθούμε σε ανεπιθύμητα περιστατικά.
Φυσικά, ο βασικός τρόπος αποφυγής και καλής διαχείρισης όλων των ενεργειών που εκτελούνται διαδικτυακά (κι όχι μόνο), είναι το ” Παν Μέτρον Άριστον” …..
Ευχαριστούμε θερμά για την θετική ανταπόκριση στο αίτημά μας καθώς για την ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική ενημέρωση.
Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΛΗΨΗ.
Γραμμή Καταγγελιών Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος: 1001118
Το Cyberkid app προστατεύει τα παιδιά μας!
Cyberkid στο Facebook:
Εφαρμογή Cyberkid από την Διεύθυνση Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος:
Εφαρμογή Youtube:
ploigisi1 ploigisi2