Αρχείο για "8 Μαρτίου 2022"

Βγήκε το 5ο τεύχος του περιοδικού μας

ΕΠΑΛ-ληλες Ματιές Οινουσσών- Τεύχος 5 – Μάρτιος 2022.
5o teyxosΟι Παγκόσμιες Ημέρες για τον μήνα Μάρτιο και κατ΄ επέκταση η κύρια θεματολογία του περιοδικού μας είναι για:
– Την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού,
– Την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού,
-Την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας.
” Είναι μία ευκαιρία έκφρασης για όλους μας, είναι μία ευκαιρία συνεργασίας και αξιοποίησης του ελεύθερου χρόνου μας με ουσιαστικό και γόνιμο τρόπο. “
Ο σύνδεσμος του περιοδικού για τους αναγνώστες μας είναι:

Συζήτηση – Ενημέρωση της Ψυχολόγου με μαθητές και εκπαιδευτικούς για το Bulluing

“6 Μαρτίου / Παγκόσμια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο”
bullying1Το σχολείο αποτελεί μία μικρογραφία της κοινωνίας και ο σχολικός εκφοβισμός έχει αρνητικές συνέπειες στο σχολικό κλίμα, στην κοινωνικοποίηση των παιδιών, στην επικοινωνία της εκπαιδευτικής κοινότητας. Ωστόσο, τα παιδιά δικαιούνται να ζουν και να εργάζονται σε ένα σχολικό περιβάλλον που τους παρέχει ασφάλεια, ηρεμία και σεβασμό. Θα πρέπει λοιπόν να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την εξάλειψη αυτού του φαινομένου από τα σχολεία. Κάθε μέλος της σχολικής κοινότητας έχει ρόλο και ευθύνη για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού.
Ως εκ τούτου, την Παρασκευή 04 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε μία ουσιαστική και εποικοδομητική συζήτηση σε θέματα Βίας και Σχολικού Εκφοβισμού με τη ψυχολόγο της σχολικής μονάδας κα Σοφιά Εμμανουέλα, τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς .
Η ημέρα αυτή και όχι μόνο, αποτελεί μια αφορμή για όλους μας να ανταλλάξουμε απόψεις, σκέψεις, πληροφορίες , ιδέες με στόχο την ενεργοποίηση και την ευαισθητοποίηση για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού σε όποια μορφή κι αν παρουσιάζονται.
Ας μη μένουμε αμέτοχοι! Ας γίνουμε μέρος της λύσης του προβλήματος! Μπορούμε. Στόχος μας: ούτε ένας μαθητής θύμα βίας και εκφοβισμού.
bullying2