Διήμερη Ενημέρωση: “Σεξουαλική Ζωή και Έφηβοι”, 2019-2020

Ενημέρωση και παρουσίαση με θέμα “Σεξουαλική Αγωγή και έφηβοι” πραγματοποιηθηκε την Τετάρτη 4 και Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2019 στο σχολείο μας.
Την παρουσίαση παρακολούθησαν οι μαθητές μας ανά τάξη και καθηγητές. Παρουσιάστηκαν και αναλύθηκαν ζητήματα που αφορούν στα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, την προφύλαξη και την αντισυλληψη και μέσα από την τεχνική των σεναρίων οι μαθητές συμμετείχαν σε συζήτηση για κάθε ζήτημα.
Τέλος, έγινε εμβάθυνση και συζήτηση πάνω στους προβληματισμούς και τις απορίες των μαθητών.

Προσκεκλημένη για την υλοποίηση του προγράμματος ήταν η Επισκέπτρια Υγείας του Κ.Υ. Μήλου , κα Κοντογιάννη Κυριακή. Στο πρόγραμμα συμμετείχε και η καθηγήτρια του σχολείου μας κα Αντωνοπούλου Μαρία η οποία ανέλαβε και την διοργάνωση του προγράμματος.