Ευρωπαϊκές Επισκέψεις Erasmous

Erasmus+, πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση

Το Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό, που στοχεύει στην ενίσχυση των δεξιοτήτων και της απασχολησιμότητας καθώς και στον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας, σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Μάθησης και της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Η Βασική Δράση 1/ ΚΑ1 του Erasmus+,  στην οποία συμμετέχει το σχολείο μας, αφορά την μαθησιακή κινητικότητα εκπαιδευομένων και προσωπικού σχολικής επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτησης και προσφέρει την ευκαιρία σε μαθητές και στελέχη σχολικών μονάδων  να βιώσουν μια μαθησιακή εμπειρία σε μια άλλη χώρα. Οι συμμετέχοντες μέσω των δραστηριοτήτων που προσφέρουν τα σχέδια μαθησιακής κινητικότητας έχουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις ικανότητές τους. Δίνεται επίσης η δυνατότητα να βελτιώσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες, να έρθουν σε επαφή με μια νέα κουλτούρα και πολιτισμό και να αναπτύξουν το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας.

Στους Παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε εικόνες από τις επισκέψεις μαθητών και εκπαιδευτικών του 1ο ΕΠΑ.Λ Λουτρακίου σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Φεβρουάριος – Μάρτιος 2020   Κύπρος

Φεβρουάριος – Μάρτιος 2020   Μιλάνο