Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης των αποφοίτων της Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ.

logoMathiteia-1

Σας ενημερώνουμε ότι τίθεται σε εφαρμογή σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. Φ11/67554/ΓΓ4/03-06-20 εγκύκλιο, το Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης των αποφοίτων του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), το οποίο θα πραγματοποιηθεί υπό την ευθύνη των Περιφερειακών Διευθυντών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ως εξής:
1. 1η φάση υλοποίησης:
το χρονικό διάστημα από Δευτέρα 6-7-2020 έως Τρίτη 14-7-2020 για τις ειδικότητες «Αισθητικής Τέχνης», «Βοηθός Ιατρικών – Βιολογικών Εργαστηρίων», «Βοηθός Νοσηλευτή», «Βοηθός Φυσικοθεραπευτή», «Γραφικών Τεχνών», «Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής», «Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής», «Τεχνικός Οχημάτων», «Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής», «Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων».
2. 2η φάση υλοποίησης:
το χρονικό διάστημα από Δευτέρα 7-9-2020 έως Τρίτη 15-9-2020 για τις ειδικότητες «Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων», «Βοηθός Φαρμακείου», «Κομμωτικής Τέχνης», «Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού», «Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ», «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων», «Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών», «Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών», «Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών», «Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών», «Συντηρητής Έργων Τέχνης-Αποκατάστασης».
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής αποφοίτων
Οι ενδιαφερόμενοι (μαθητευόμενοι και εκπαιδευτικοί) μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις για τις ειδικότητες της:
1ης περιόδου από τις 12/6/2020 ως τις 22/6/2020
2ης περιόδου από τις 26/6/2020 ως τις 6/7/2020

Επισημαίνεται ότι για το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου δικαίωμα συμμετοχής στο Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης έχουν οι απόφοιτοι του τμήματος «Κομμωτικής Τέχνης» της Γ΄Φάσης Μαθητείας, που πραγματοποιήθηκε το σχολικό έτος 2018-2019
Οι απόφοιτοι μας για τη εγγραφή τους οφείλουν από τις 26/6/2020 ως τις 6/7/2020:
• να στείλουν στην Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου και στο email: mail@pdepelop.gr την αίτηση συμμετοχής, τη Βεβαίωση Παρακολούθησης Μεταλυκειακού Έτους και την ταυτότητα τους
• ή να προσέλθουν στο σχολειό για την εγγραφή τους έχοντας μαζί τους την Βεβαίωση Παρακολούθησης Μεταλυκειακού Έτους και την ταυτότητα τους

Για αναλυτικές πληροφορίες δείτε την   πρόσκληση  της Π.Δ.Ε. Πελοποννήσου