ΗΜΕΡΙΔΑ “ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΤΑ ΕΠΑΛ”

Οι Διευθυντές των ΕΠΑΛ Λευκάδας, κ. Στάμου Αναστάσιος και κ. Χαλκιόπουλος Ιωάννης, ενημερώθηκαν σε Ημερίδα στα Ιωάννινα (1-2-2019) για τους άξονες ενισχύσεως των ΕΠΑΛ με την καθολική εφαρμογή του Προγράμματος “Μια Νέα Αρχή για τα ΕΠΑΛ” (ΜΝΑΕ). Χαιρετισμό απήθυνε η Υφυπουργός Παιδείας κα Μερόπη Τζούφη.

Οι θεσμικές αλλαγές που υλοποιούνται στο σύγχρονο Επαγγελματικό Λύκειο είναι οι εξής:
1) Διεύρυνση της πρόσβασης των μαθητών των ΕΠΑΛ στα ΤΕΙ (20% των εισακτέων) και στα ΑΕΙ (5% των εισακτέων).
2) Θεσμοθέτηση του “Μεταλυκειακού έτους – Τάξης Μαθητείας” για τους αποφοίτους των ΕΠΑΛ με αναβάθμιση του Πτυχίου τους σε επίπεδο 5.
3) Ενίσχυση των μαθητών της Α΄ τάξης ΕΠΑΛ με δεύτερο Καθηγητή στην αίθουσα διδασκαλίας στα Ελληνικά και στα Μαθηματικά.
4) Θέση Ψυχολόγου σε όλα τα ΕΠΑΛ.
5) Θέσπιση ενός “Συμβούλου Καθηγητή” για κάθε 4 μαθητές της Α΄ τάξης.
6) Εκπόνηση χρηματοδοτούμενων σχεδίων δράσης για δημιουργική καινοτομία των μαθητών των ΕΠΑΛ και δικτύωση των Σχολείων.