Ο Τομέας Πληροφορικής το σχολικό έτος 2016-17

Τί έκανε ο Τομέας Πληροφορικής του 1ου ΕΠΑΛ Λευκάδας την σχολική χρονιά 2016-17;

1. Με την βοήθεια του Τομέα Ηλεκτρολόγων (ειδικότερα του καθηγητή Βουκελάτου Ευστάθιου και των μαθητών της Γ’ τάξης) , αναβάθμισε τον φωτισμό του εργαστηρίου. Οι παλιοί λαμπτήρες φθορισμού Τ8 αλλάχθηκαν με λαμπτήρες LED και επιπλέν προσθέθηκαν 2 λαμπηρες LED τύπου PAR . Το κέρδος; οικονομία 65% για την ίδια φωτεινή ισχύ, αυξημένο επίπεδο φωτισμού, καλύτερη ποιότητα φωτισμού, τοπικός φωτισμός στο κέντρο της αίθουσας δίχως να ενοχλεί ο φωτισμός τις παρουσιάσεις με τον video projector.

2. Το σχολείο μας έγινε μέλος του προγράμματος εκπαίδευσης της ORACLE , ORACLE ACADEMY, με προφανή πλεονεκτήματα και παροχές σε μαθητές και καθηγητές

3. Μελετήσαμε και κατασκευάσαμε με raspberry pi3 μια μηχανή AMAZON ECHO, και αρχήσαμε να συνομιλούμε με την ALEXA, την μηχανή τεχνητής ευφυίας της ΑΜΑΖΟΝ, αλλά και την πρώτη προσπάθεια για συγγραφή AMAZON SKILLS

4. Συναρμολογήσαμε και προγραμματήσαμε, σε python, raspberry pi3 με sense hat
  5. Συναρμολογήσαμε, τροποποιήσαμε (τόσο κατασκευαστικά αλλά και προσθέτωντας camera για παρακολούθηση και καταγραφή), προγραμματήσαμε και καθελκήσαμε του πρώτο αυτοκινούμενο υποβρύχιο HYDROBOT στην Λευκάδα

6. Αναβαθμήσαμε τον router με έναν MIKROTIK

7. Συντηρήσαμε, επισκευάσαμε αλλά και συναρμολογήσαμε μερικες δεκάδες υπολογιστικών συστημάτων, συνδέοντας την γνώση με την εμπειρία και την δημιουργία

8. Πήραμε μέρος στις εκδηλώσεις του σχολείου μας
  9. Ξεναγήσαμε σχολεία που επισκεύθηκαν το ΕΠΑΛ

10. Είδαμε από κοντά την δομημένη καλωδίωση στο  Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων αλλά και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στην Βιβλιοθήκη
  11. Και φυσικά είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε νέες γεύσεις….

Οι μαθητές και οι καθηγητές του Τομέα Πληροφορικής, προετοιμάζονται για το νεο σχολικό έτος. Νέες αναβαθμίσεις σε hardware και software των εργαστηρίων έρχονται (κάτι ακούστηκε και για οπτικές ίνες!;), νέες ιδέες θα υλοποιηθούν και πάντα κάτι νέο θα βρούμε για να κρατάμε σε εγρήγορση το ενδιαφέρον μαθητών και  καθηγητών της Λευκάδας. Αν έχετε κάποια καλή ιδέα που νομίζετε ότι μπορούμε να την υπολοιήσουμε ή, καλύτερα, να την υλοποιήσετε μαζί μας, στείλτε pm στο facebook!