Παρουσίαση Τεχνολογιών Οπτικών Ινών

Στο εργαστήριο του Τομέα Πληροφορικής, έγινε παρουσίαση των τεχνολογιών οπτικών ινών από τον τεχνικό του ΟΤΕ Λευκάδας Κούρτη Επαμεινώνδα. Ο κ. Κούρτης μας παρουσίασε τις σύγχρονες τεχνολογίες οπτικών ινών που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ,  του τρόπου όδευσης στο δημόσιο δίκτυο σε μικροσωληνίσκους, του τρόπου επισκευής και συντήρησης των δικτύων.  Επιπρόσθετα, μας έκανε εκτενή επιτόπου επίδειξη συγκόλλησης οπτικών ινών με τη βοήθεια φορητού εξοπλισμού συγκόλλησης. Τέλος απάντησε σε ερωτήσεις συναδέλφων και μαθητών τόσο σε τεχνικές λεπτομέρειες, όσο και σε πληροφορίες για το έργο και τις συνθήκες εργασίας ενός τεχνικού δικτύων. Δείτε την παρουσίαση εδώ.

Θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο κ. Κούρτης ήταν μαθητής μας στο Τεχνικό Λύκειο και ήταν σημαντικό επέστρεψε στην τάξη ως ένας έμπειρος τεχνικός, ο οποίος ενημέρωσε τους μαθητές και τους καθηγητές σε τεχνολογίες αιχμής. Τον ευχαριστούμε και ιδιαίτερα οι καθηγητές του!