Το 1ο ΕΠΑΛ Λευκάδας στην Ισπανία

Το ταξίδι του 1ου ΕΠΑΛ Λευκάδας στην Ισπανία ξεκίνησε στις 21 Οκτωβρίου 2015. Πρώτη πόλη επισκέψεως το Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα, διάσημο θρησκευτικό κέντρο των Καθολικών, με τον ναό του Αγίου Ιακώβου και χιλιάδες οδοιπόρους προσκυνητές. Είναι η πρωτεύουσα της Γαλικίας.

Δεύτερη πόλη επισκέψεως το Βίγκο στον νομό Ποντεβέντρα, που βλέπει σε φιόρδ του Ατλαντικού. Το μεγαλύτερο κέντρο ιχθυοπαραγωγής και οστρακοπαραγωγής. Εδώ βρίσκεται η Σχολή των μαθητών, που ξεκινάει τα μαθήματα από την Δευτέρα.

Τα Ξενοδοχεία διαμονής μας είναι 4 αστέρων, με εξαιρετικό φαγητό. Οι μαθητές είναι ενθουσιασμένοι με τις πόλεις, τα αξιοθέατα και τους ανθρώπους εδώ, που δεν ξεχωρίζουν καθόλου από μας σε φυσιογνωμία και τρόπους (ούνα φάτσα – ούνα ράτσα).
Όλα πάνε καλά, χαιρετισμούς στην Ελλάδα.

Βίγκο Ισπανίας, 25-10-2015

Αναστάσιος Στάμου