Σπούδασε Τεχνικός Η/Υ & Δικτύων

images

Τα ΕΠΑγγελματικά Λύκεια προσφέρουν πτυχίο τεχνικού στην Πληροφορική. Τα μαθήματα (Θεωρία και Εργαστήρια) μπορεί να τα παρακολουθήσει και κάποιος που έχει τελειώσει μόνο το Γυμνάσιο και κάποιος που έχει τελειώσει και το Λύκειο. Η διαφορά είναι ότι ο απόφοιτος του Γυμνασίου θα πάρει και απολυτήριο και πτυχίο ενώ ο απόφοιτος του Λυκείου θα πάρει μόνο πτυχίο.
Για τον απόφοιτο Γυμνασίου η φοίτηση είναι τρία χρόνια ενώ για τον απόφοιτο Λυκείου είναι δύο χρόνια.

Ο απόφοιτος μπορεί να:

• Αναλαμβάνει αυτοδύναμα και αυτόνομα όσα αναφέρονται στην εγκατάσταση, υποστήριξη, διαχείριση και αξιοποίηση συστημάτων ενός χρήστη και απλών τοπικών δικτύων.
  • Αναλαμβάνει υπό την επίβλεψη, τον έλεγχο και τις οδηγίες κάποιου υπεύθυνου όσα αναφέρονται σε μεγαλύτερα συστήματα, μεγαλύτερα δίκτυα, το Διαδίκτυο, ή άλλες δραστηριότητες.
  • Κάνει χρήση υπηρεσιών και προϊόντων Πληροφορικής.
  • Υποστηρίζει, ως προς τη χρήση των συστημάτων, τους πελάτες ή και τους χρήστες αντίστοιχων υπηρεσιών.
  • Πωλεί, εγκαθιστά και υποστηρίζει υπηρεσίες και προϊόντα Πληροφορικής και δικτυακό εξοπλισμό.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές Πληροφορικής.
  • Διαχειρίζεται εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Εγκαθιστά, υποστηρίζει και συντηρεί εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πολυμέσων και Διαδικτύου.
  • Δημιουργεί ιστοσελίδες και να συντηρεί το περιεχόμενό τους.

images (1)

Οι ειδικότητες της Πληροφορικής έχουν μεγάλη ζήτηση και ένας τεχνικός του κλάδου αυτού έχει τη δυνατότητα να εργαστεί σε:

• Εταιρείες Πληροφορικής
  • Εταιρείες ανάπτυξης λογισμικού
  • Εταιρείες Μηχανογράφησης
  • Εταιρείες ανάπτυξης εφαρμογών Πολυμέσων
  • Εταιρείες κατασκευής Ιστοσελίδων
  • Επιχειρήσεις που κατασκευάζουν προϊόντα Πληροφορικής
  • Επιχειρήσεις που πωλούν προϊόντα Πληροφορικής
  • Επιχειρήσεις, Υπουργεία, και Οργανισμούς, που υποστηρίζονται από τμήματα πληροφορικής
  • Τράπεζες, Εκπαιδευτικά ιδρύματα, Ξενοδοχεία, Βιομηχανικές και Εμπορικές Επιχειρήσεις
  • Εταιρίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας
  • Εταιρίες παροχής υπηρεσιών Διαδικτύου
  • Εταιρίες εγκατάστασης και υποστήριξης hardware
  • Επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για εμπορικούς σκοπούς
  • Καταστήματα Η/Υ
  • Ελεύθερος επαγγελματίας

Οι ώρες των μαθημάτων ειδικότητας είναι αυτές που φαίνονται στον παρακάτω πίνακα:

Ειδικότητα: Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Β’ΤΑΞΗ
1 Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών 1Θ+3Ε
2 Υλικό και Δίκτυα Υπολογιστών 2Θ+2Ε
3 Βασικά Θέματα Πληροφορικής 2Θ+2Ε
4 Λειτουργικά Συστήματα και Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων 1Θ+2Ε
5 Εγκατάσταση − Συντήρηση Υπολογιστικών Συστημάτων 2Θ+3Ε
6 Τεχνικά Θέματα Πωλήσεων 1Θ+2Ε

Σύνολο 23 ώρες

Γ ΤΑΞΗ
1 Προγραμματισμός Υπολογιστών 3Θ+1Ε
2 Δίκτυα Υπολογιστών 3Θ+1Ε
3 Ειδικά Θέματα στο Υλικό και στα Δίκτυα Υπολογιστών 1Θ+5Ε
4 Τεχνική Υποστήριξη Πληροφοριακών Συστημάτων 2Θ+2Ε
5 Πληροφορική σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς 2Θ+1Ε
6 Αγγλικά Ειδικότητας 2Θ

Σύνολο 23 ώρες

Εγγραφή:

Η ειδικότητα “Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ” εκτός από πολλά ΕΠΑΛ σε όλη τη χώρα υπάρχει και στο ΕΠΑΛ Λευκάδας.

Γίνονται δεκτοί μαθητές που μόλις τελείωσαν το Γυμνάσιο, απόφοιτοι Λυκείου, απόφοιτοι ΣΔΕ και όσοι για κάποιο λόγο σταμάτησαν το σχολείο στη μέση και θέλουν τώρα να το συνεχίσουν.

Οι εγγραφές θα αρχίσουν στις 1 Σεπτεμβρίου 2015, η διεύθυνση είναι Παλιές Αλυκές Λευκάδας, έναντι του κτηρίου της Πυροσβεστικής Λευκάδας.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 26450 23327.

Email επικοινωνίας: mail@1epal-lefkad.lef.sch.gr

Ιστότοπος: http://1epal-lefkad.lef.sch.gr