ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Γ’ ΨΥΚΤΙΚΩΝ

clima2

Την Παρασκευή 23/02/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη του Τμήματος Γ Ψυκτικών, καθώς και μαθητών της Β τάξης του μηχανολογικού τομέα  στη διεθνή έκθεση Climatherm Energy, στο εκθεσιακό κέντρο “Αthens Metropolitan Expo”.

Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ξεναγηθούν στο χώρο της έκθεσης, που αποτελεί το μεγαλύτερο ενεργειακό θεσμό στην Ελλάδα και να έρθουν σε επαφή με βιομηχανικά προϊόντα και συστήματα που αφορούν το αντικείμενο της ειδικότητάς τους, όπως Κλιματισμός, Θέρμανση, Εξαερισμός, Βιομηχανική Ψύξη, Αυτοματισμοί.

Επίσης, ενημερώθηκαν για καινοτόμες τεχνολογίες που αφορούν τους κλάδους των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, της Ηλιακής και Ηλεκτρικής Ενέργειας, της Ενεργειακής Αναβάθμισης Κτιρίων, της Γεωθερμίας, του Φυσικού Αερίου, των Φωτοβολταϊκών και άλλων ενεργειακών συστημάτων.