Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην ΑΓΕΤ Ηρακλής

agetiraklis fotografia

Η ΑΓΕΤ ΗΡΑΚΛΗΣ, συνεπής στη δέσμευσή της να στηρίζει τις τοπικές κοινωνίες με έμφαση στη νέα γενιά και τις ευκαιρίες εκπαίδευσης, υποδέχθηκε το 2020 το Επαγγελματικό Λύκειο Κονίστρων στις εγκαταστάσεις της στο Μηλάκι Ευβοίας.

aget iraklis fotografia1 1920x1440 1

Συνολικά 39 μαθητές και καθηγητές της Ειδικότητας «Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού» πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη και ξενάγηση στο Εργοστάσιο.

Ειδικότερα, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της λιμενικής εγκατάστασης, τον στρατηγικής σημασίας εξαγωγικό χαρακτήρα του λιμένος, καθώς και τη διαδικασία ασφαλούς φόρτωσης και εκφόρτωσης πλοίων. Παράλληλα, οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στη λιμενική εγκατάσταση του Εργοστασίου της ΑΓΕΤ Ηρακλής και να γνωρίσουν από κοντά τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας.

Τέλος, οι εκκολαπτόμενοι πλοίαρχοι βίωσαν για πρώτη φορά την εμπειρία ξενάγησης σε πλοίο, και συγκεκριμένα στο MV KYRA ZAFIRA.

Διαβάστε περισσότερα στο evima.gr.

ηρακλής