Το σχολείο μας

Το  ΕΠΑΛ Κασσάνδρας Χαλκιδικής στεγάζεται σε ένα κτίριο 2000 τ.μ. το οποίο χτίστηκε το 1991 και αρχικά λειτούργησε ως ΤΕΛ (Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο). Από το 1998 μέχρι το 2006, λειτούργησε ως ΤΕΕ (Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο) ενώ μετέπειτα και ώς σήμερα λειτουργεί ως ΕΠΑΛ (Επαγγελματικό Λύκειο).Τα έξοδα της ίδρυσης και του εξοπλισμού του κτηρίου καλύφθηκαν από το κράτος. Το κτίριο έχει δύο ορόφους όπου λειτουργούν  δεκατρία τμήματα, με τέσσερεις ειδικότητες και τρεις τομείς. Κατά τη σχολική χρονιά 2012-13 φοιτούν 170 μαθητές  και προσφέρουν εκπαιδευτικό έργο 25 καθηγητές.

Υπάρχουν τρία εργαστήρια πληροφορικής από τα οποία το ένα είναι εξοπλισμένο με σύγχρονους υπολογιστές. Το σχολείο διαθέτει ένα σύγχρονο εργαστήριο χημείας – φυσικών επιστημών, καθώς και δύο εργαστήρια μηχανολογίας με ικανοποιητικό εξοπλισμό. Στην αυλή υπάρχει ένα μεγάλο γήπεδο του μπάσκετ και στο εσωτερικό του σχολείου λειτουργεί ένα κυλικείο.

Οι τομείς καθώς και οι ειδικότητες που μπορούν να παρακολουθήσουν οι μαθητές του ΕΠΑΛ Κασσάνδρας είναι:

ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ:

• ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ:

• ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
  • ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ