IMG_20201028_094932 (1)

Στα ύψη η ελληνική σημαία από τους μαθητές του ΕΠΑ.Λ. Καινουργίου

Η 28η Οκτωβρίου είναι εθνική επέτειος της Ελλάδας και είναι καθιερωμένη ως ημέρα του «ΟΧΙ», όταν δηλαδή ο ελληνικός λαός αρνήθηκε να παραδοθεί δίχως μάχη στα ιταλικά στρατεύματα του Άξονα. Η επέτειος του ΟΧΙ μνημονεύει την άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1940 στον Έλληνα πρωθυπουργό  Ιωάννη Μεταξά. Συνέπεια της άρνησης αυτής ήταν η είσοδος της Χώρας στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και η έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940. Η ημερομηνία αυτή καθιερώθηκε να εορτάζεται στην Ελλάδα και την Κύπρο κάθε χρόνο ως επίσημη εθνική εορτή και αργία. Επίσης, η εκκλησία μας τιμά την ανάμνησης του θαύματος της Αγίας Σκέπης της Θεοτόκου ανήμερα της εθνικής επετείου λόγω των πολλών θαυμάτων από την Παναγία, που ανέφεραν οι Έλληνες στρατιώτες στον Ελληνοϊταλικό πόλεμο το 1940.

Οι μαθητές του ΕΠΑ.Λ. Καινουργίου μαζί με τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες παρεβρέθησαν στην δοξολογία  και στην επιμνημόσυνη δέηση. Απέδωσαν τιμή στους ήρωες του 1940 και ανέβασαν την ελληνική σημαία στα ύψη, δίνοντας ένα ηχηρό μήνυμα ότι η  σημαία  είναι αυτή που σημαίνει (το σημαινόμενον) και η σημασία της ως σύμβολο σημαίνει την ενότητα, την ομοψυχία και την ένωση του λαού υπό αυτήν!