ΜΟΡΦΕΣ ΒΙΑΣ – ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ

Στο πλαίσιο της αξιολόγησης των σχολικών μονάδων, εφαρμόστηκε το σχέδιο δράσης «Σχολική βία και αναγνώρισή της από τη μαθητική κοινότητα» με υπεύθυνες καθηγήτριες τις Αμανατίδου Αναστασία, Βακάλη Ευαγγελία, Μαλιτσίδου Γεωργία-Μαρία και Σαρρή Αθανασία.

Σε αυτή την κατεύθυνση δημιουργήθηκαν αφίσες από τους μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης του Τομέα Υγείας του 2ου ΕΠΑΛ και της Γ τάξης της ειδικότητας Αισθητικής του εσπερινού ΕΠΑΛ με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της  μαθητικής κοινότητας για τις μορφές σχολικής βίας.

Αρχικά έγινε ενημέρωση για τη σχολική βία από τους παραπάνω καθηγητές. Ακολούθησε καταιγισμός ιδεών των μαθητών και μαθητριών με γνώμονα την αποτύπωση των δικών τους απόψεων προς τους συμμαθητές και συμμαθήτριες τους. Στη συνέχεια οι αφίσες αυτές σχεδιάστηκαν από τους ίδιους τους μαθητές και μαθήτριες και αναρτήθηκαν σε εμφανές σημείο του σχολικού κτιρίου για να είναι θεατές από όλη τη μαθητική κοινότητα.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στη διαδικασία!

ΒΙΑ ΒΙΑ

ΒΙΑ ΒΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ