Γ΄ ΦΑΣΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ) ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΑΠΟ 13-ΕΩΣ 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ!

Γ΄ φάση υποβολής εκπρόθεσμων ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής για ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2021-2022 από τη Δευτέρα 13-09-2021 και ώρα 09.00 έως και τη Δευτέρα 20-09-2021 και ώρα 23.59.

Επισημαίνεται, ότι κατά το χρονικό αυτό διάστημα είναι δυνατή η υποβολή νέων αιτήσεων, καθώς και η τροποποίηση, η διαγραφή τους και η αποθήκευση ή/και εκτύπωσή τους μέσω της επιλογής «Οι αιτήσεις μου» (κουμπί επάνω δεξιά μετά την είσοδο μέσω TAXIS).

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Η εκπρόθεσμη ηλεκτρονική αίτηση θα πρέπει να τυπωθεί και να κατατεθεί μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στον/στη Διευθυντή/-ύντρια του σχολείου, προκειμένου να διαβιβαστούν υπηρεσιακά στον/στη Διευθυντή/-ύντριατης οικείας Δ.Δ.Ε. προς έγκριση. Η ενημέρωση για την έγκριση ή μη της εκπρόθεσμης εγγραφής πραγματοποιείται μέσω της σχολικής μονάδας ή της οικείας Δ.Δ.Ε. και όχι μέσω της εφαρμογής.

Για το σχολικό έτος 2021-2022 οι τομείς και οι ειδικότητες που έχουν εγκριθεί για το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης είναι οι εξής:

1. Ηλεκτρολογίας με ειδικότητα : Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων και Δικτύων
  2. Μηχανολογίας με ειδικότητες :
    1. Τεχνικός Οχημάτων
    2. Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου
  3. Πληροφορικής με ειδικότητα:  Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ
  4. Υγείας Πρόνοιας – Ευεξίας με ειδικότητες:
    1. Αισθητικής τέχνης
    2. Κομμωτικής τέχνης

Για την εγγραφή σας (και μέχρι 6 Σεπτεμβρίου 2021 ) τα δικαιολογητικά εγγραφών που  απαιτούνται είναι:

(τα οποία στέλνεται στο σχολείο μέσω του e-mail του σχολείου:  mail@1epal-esp-xanth.xan.sch.gr,

σε περίπτωση που χρειαστείτε βοήθεια το σχολείο είναι ανοιχτό καθημερινά

από 18:15 μέχρι και 21:45 και προσέρχεστε στο σχολείο μόνο με μάσκα!!)

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ  ΓΙΑ ΤΟ 1ο ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑ.Λ ΞΑΝΘΗΣ

1. Ηλεκτρονική Δήλωση από   e-eggrafes  https://e-eggrafes.minedu.gov.gr      (οπωσδήποτε!)
  2. Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν φοιτά σε άλλη σχολή
  3. Τίτλος εισόδου (Απολυτήριο Λυκείου , Γυμνασίου ή Αποδεικτικό σπουδών)
  4. Φωτοτυπία της ταυτότητας
  5. Πιστοποιητικό Γέννησης

Οι μαθητές που είναι ήδη εγγεγραμμένοι στο σχολείο για ανανέωση εγγραφής πρέπει να προσκομίσουν:

1. Ηλεκτρονική Δήλωση από e-eggrafes https://e-eggrafes.minedu.gov.gr     (οπωσδήποτε!)

Οι υπεύθυνες δηλώσεις δίνονται παρέχονται από τους ακόλουθους συνδέσμους:

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ μη φοίτησης σε άλλη σχολή:

Υπεύθυνη Δήλωση Α’ τάξης :   ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ Α ΤΑΞΗ 2021 -2022

Υπεύθυνη Δήλωση Β’  τάξης  (για απολυτήριο και πτυχίο ειδικότητας):   ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Β ΤΑΞΗ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 2021-22

Υπεύθυνη Δήλωση Β’ τάξης :(μόνο για πτυχίο ειδικότητας):   ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Β ΤΑΞΗ ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 2021-22

Υπεύθυνη Δήλωση Γ’  τάξης  (για απολυτήριο και πτυχίο ειδικότητας):  ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Γ ΤΑΞΗ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΌΤΗΤΑΣ 2021-22

Υπεύθυνη Δήλωση Γ’  τάξης  (μόνο πτυχίο ειδικότητας):  ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Γ ΤΑΞΗ 2021-22

Επίσης να διαβάσετε την σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου και το ενημερωτικό δελτίο για τις εγγραφές που παρατίθενται παρακάτω:

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2021

Ενημερωτικό για εγγραφές μαθητών ΕΠΑΛ 2021-2022