1-11-2019 ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ στο ΕΠΑ.Λ. ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ

« Καθηγητής Σύμβουλος» ΕΠΑΛ

25-10-2019  Οργάνωση και λειτουργία του θεσμού του «Συμβούλου Καθηγητή» στο πλαίσιο του Προγράμματος «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ. – Υποστήριξη Σχολικών Μονάδων ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2019-2020.

Ενισχυτική διδασκαλία στα ΕΠΑΛ

24-10-2019 Πρόγραμμα ενισχυτικής διδασκαλίας για όλα  τα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) της χώρας, στα μαθήματα «Νέα Ελληνικά» και «Μαθηματικά» με συνδιδασκαλία δύο εκπαιδευτικών της ίδιας ειδικότητας μέσα στην τάξη στο πλαίσιο της δράσης ”Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.”

Πρόσληψη Ψυχολόγων στα ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2019-2020

23-10-2019 Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η απόφαση που προβλέπει την πρόσληψη Ψυχολόγων στα ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2019-2020 στο πλαίσιο της Πράξης «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.-Υποστήριξη Σχολικών Μονάδων ΕΠΑ.Λ.».

Οριστικός Πίνακας κατάταξης ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ 2019-2020

ΕΠΑΛ-ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ-ΟΡΙΣΤΙΚΟΣ-ΠΙΝΑΚΑΣ-ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ-ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ-2019-2020-1

ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΤΑ ΕΠΑ.Λ.

2018-2019  Η Σχολική αυλή που θέλουμε!!!

Πλαίσιο Οργάνωσης Σχολικής Ζωής

Πλαίσιο Οργάνωσης Σχολικής Ζωής του ΕΠΑ.Λ. Αταλάντης

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

18-12-2019 Εκπαιδευτική εκδρομή  μαθητών της Α΄ τάξης στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΔΩΝ  στην περιοχή Θησείο Αθηνών

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή που διοργανώθηκε στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΔΩΝ στο Θησείο. Παρακολούθησαν την έκθεση «ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ» που λειτουργεί υπό την αιγίδα των Υπουργείων Πολιτισμού – Αθλητισμού και Παιδείας – Θρησκευμάτων.
Βιωματικές, αλληλεπιδραστικές ξεναγήσεις στα σημαντικότερα τεχνολογικά επιτεύγματα που υπηρέτησαν τον Πόλεμο στην Αρχαία Ελλάδα. Οι μαθητές μας θαύμασαν τα επιλεγμένα εκθέματα από τα κορυφαία επιτεύγματα της εξέλιξης της αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας. Πρόκειται για αυτόματες μηχανές με επιστημονικό και πρακτικό ενδιαφέρον που αναπτύχθηκαν ή εξελίχθηκαν κατά την Ελληνιστική περίοδο.
Οι διάφοροι μηχανισμοί της Αρχαίας Ελλάδας ήταν οι προπομποί για την σύγχρονη ρομποτική και για τους αυτοματισμούς.

26-11-2019 Επίσκεψη μαθητών της Α΄ τάξης στον Επίγειο Σταθμό Δορυφορικών Επικοινωνιών (ΕΣΔΕ) Αταλάντης

Την Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές της Α΄ τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) Αταλάντης στο πλαίσιο Διδακτικής Επίσκεψης βρέθηκαν στην Νατοϊκή Βάση του Επίγειου Σταθμού Δορυφορικών Επικοινωνιών (ΕΣΔΕ) Αταλάντης. Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν και ξεναγήθηκαν από τους υπεύθυνους του Σταθμού στις εγκαταστάσεις του. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Γουργουλή Θεόδωρο Διοικητή αλλά και τα στελέχη της μονάδας.

14-11-2019  Επίσκεψη μαθητών της Β΄& Γ΄ τάξης στη ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

Μία μοναδική εμπειρία η σημερινή για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του ΕΠΑ.Λ. Αταλάντης που επισκέφτηκαν τη ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο μοναδικό χώρο της Βουλής και πήραν σημαντικές πληροφορίες σχετικά με την ιστορία της. Παρακολούθησαν μάλιστα την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα έκθεση που φιλοξενείται στο χώρο της, με θέμα «Ρήγας και επανάσταση» Τέλος, επισκέφτηκαν την περίφημη αίθουσα της Ολομέλειας, κάθισαν στα έδρανα των θεωρείων και παρακολούθησαν μέρος της συνεδρίασης που ήταν σε εξέλιξη. Οι εντυπώσεις που αποκόμισαν οι μαθητές μας από την επίσκεψή τους στη Βουλή των Ελλήνων ήταν εξαιρετικές.

18-10-2019 Εκπαιδευτική Επίσκεψη μαθητών του τομέα Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών οι μαθήτριες και οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις, στο Γεωπονικό Μουσείο και ενημερώθηκαν για το έδαφος, τους υδάτινους πόρους, τους μικροοργανισμούς, τους φυτικούς και ζωικούς οργανισμούς, τις ζωοτροφές και τα τρόφιμα.

Οργάνωση και λειτουργία τμημάτων «Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας» των αποφοίτων ΕΠΑ.Λ.

ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ-ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΕΠΑ.Λ.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ