Επισκέψεις σε επιχειρήσεις από τον τομέα Ηλεκτρολογίας

1ο ΕΠΑΛ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου “Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ”» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ», με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης το 1ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας  έχει υποβάλει σχέδιο δράσης με τίτλο «Εργασία χωρίς Αν-Ασφάλεια», το οποίο αποτελείται από 4 υποδράσεις.

Ο σκοπός της τρίτης υποδράσης είναι η βιωματική προσέγγιση των συνθηκών εργασίας σε χώρους ηλεκτρολογικού ενδιαφέροντος, εστιάζοντας στους πιθανούς κινδύνους στους συγκεκριμένους χώρους και την πρόληψή τους. Για την υλοποίηση του στόχου αυτού, οι μαθητές του προγράμματος επισκέφθηκαν βιομηχανικούς χώρους της περιοχής καθώς και την 117 Πτέρυγα μάχης όπου αφού ενημερώθηκαν για την λειτουργία αυτών των χώρων συζήτησαν και με τους υπεύθυνους μέτρα ασφαλείας και ενέργειες για την πρόληψη ατυχημάτων. Τα αποτελέσματα των επισκέψεων μαζί με την συλλογή άλλου υλικού συζητήθηκαν στο σχολείο και χρησιμοποιήθηκαν για την δημιουργία παιχνιδιού με θέμα την ασφάλεια στους χώρους εργασίας.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τις επισκέψεις:

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.