Καταναλωτές και Μάγειρες

Την Παρασκευή 2/4/2021 , στα πλαίσια προγράμματος Αυτόνομης διαβίωσης με θέμα «Καταναλωτές και Μάγειρες», μαθητές και εκπαιδευτικοί  επισκεφτήκαμε το Super Market  που βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από το σχολείο μας. Αφορμή στάθηκε η ανάγκη προμήθειας πρώτων υλών για την παρασκευή δεκατιανού.

Έτσι τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας και ακολουθώντας του κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής , μικροομάδα μαθητών είχε την ευκαιρία να συμμετέχει στη συγκεκριμένη εκπαιδευτική δράση κοινωνικοποίησης και ένταξης.

Στην είσοδο του μάρκετ ακολουθήσαμε τους κανόνες για να εισέλθουμε, δηλαδή βάλαμε αντισηπτικό στα χέρια μας και παραλάβαμε τις κάρτες μας. Στη συνέχεια παίρνοντας το καλάθι μας , περιηγηθήκαμε στους διαδρόμους και ως καταναλωτές ολοκληρώσαμε τη διαδικασία.

Με την επιστροφή στο σχολείο και τηρώντας τους απαραίτητους κανόνες υγιεινής η ομάδα μαθητών διευρύνθηκε και ολοκληρώθηκε η παρασκευή του  δεκατιανού μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος.