Ημέρες Άθλησης 2019 – 1ο Φεστιβάλ Παιχνιδιών Χωρίς Σύνορα

To Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού του Δ.Π.Θ., στο πλαίσιο του εορτασμού των 35 χρόνων λειτουργίας του, διοργάνωσε αθλητικές δράσεις με τίτλο: «Ημέρες Άθλησης 2019 – 1ο Φεστιβάλ Παιχνιδιών Χωρίς Σύνορα», στις 8 και 9 Μαΐου 2019 στην Πανεπιστημιούπολη Κομοτηνής. Στη διοργάνωση έλαβαν μέρος μαθητές από 21 δημοτικά σχολεία του Νομού Ροδόπης καθώς και 4 μαθητές του 1ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής. Τα παιδιά έκαναν νέους φίλους, έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια, παιχνίδια συνεργασίας, παιχνίδια «ενσυναίσθησης» ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, αθλοπαιδιές με τροποποιημένους κανονισμούς και χορό. Στο ενδιάμεσο του φεστιβάλ τα παιδιά ξεκουράστηκαν για λίγο στο γκαζόν του γηπέδου ποδοσφαίρου και τους προσφέρθηκε δωρεάν σάντουιτς και νερό από το Δήμο Κομοτηνής. Την υγειονομική κάλυψη όλης της διοργάνωσης ανέλαβε το Τμήμα Σαμαρειτών, Διασωστων και Ναυγοσωστων του ΕΕΣ Κομοτηνής με τη συνδρομή 5 Διασωστων και της Κινητής Μονάδας Πρώτων Βοηθειών καλύπτοντας όλες τις δράσεις. Υπεύθυνες της διοργάνωσης και συμμετοχής του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου στο Φεστιβάλ ήταν η κ. Καράκη Δήμητρα, Φυσικοθεραπεύτρια MSc και η κ. Παγκάκου Μαρία, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής.