ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Οι μαθητές, το προσωπικό και ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής ευχαριστούν θερμά τον Σύλλογο Ηπειρωτών Ροδόπης. Ο Σύλλογος Ηπειρωτών Ροδόπης προσέφερε στο σχολείο μας χρηματικό ποσό, μέσω του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, για την μνήμη της κ. Ελένης “Νίτσα” Αντωνιάδου.

Ένα μικρό βιογραφικό της κυρίας Ελένης “Νίτσα” Αντωνιάδου

Η κ. Αντωνιάδου ήταν μια σπουδαία Ελληνίδα. Κόρη του Απόστολου Αντωνιάδη, λοχαγού που μπήκε στην Κομοτηνή την 14η Μαΐου του 1920 με τον απελευθερωτικό στρατό μαζί με τον Στρατηγό Ζυμβρακάκη. Ο πατέρας της ήταν αυτός που ίδρυσε τον Σύλλογο Ηπειρωτών Κομοτηνής στις 14 Μαΐου το 1926. Η κ. Αντωνιάδου ήταν δημοσιογράφος. Ανέλαβε την διεύθυνση της αρχαιότερης εφημερίδας του πατέρα της “Πρωΐα”. Όλη της η ζωή ήταν γεμάτη διακρίσεις και βραβεύσεις για τις υπηρεσίες της στο κοινωνικό σύνολο.

Ο θεός να την αναπαύσει