6η Δρ. “Το τρένο της ανακύκλωσης”

Δραστηριότητα 6: ” Το τρένο της ανακύκλωσης” – “The travelling train of recycle”

Scroll down to read in english

Συνεχίζοντας την προηγούμενη δραστηριότητα “Με τα χέρια μου δημιουργώ την Ευρώπη που αγαπώ”, κατασκευάσαμε το “Τρένο της ανακύκλωσης” με  ανακυκλώσιμα υλικά. Κάθε τάξη ήταν υπεύθυνη για τη συλλογή ανακυκλώσιμων υλικών και για την δημιουργία ενός βαγονιού  – Το βαγόνι για το χαρτί, το βαγόνι για το αλουμίνιο, το βαγόνι για το γυαλί και το βαγόνι για το πλαστικό.  Φτιάξαμε αρχικά τον σκουπιδοφάγο μας όπου συγκεντρώσαμε όλα τα σκουπίδια που μαθητές και εκπαιδευτικοί περισυνέλεξαν.  Μέσα από παιχνίδια και δράσεις καταφέραμε να μάθουν οι μαθητές μας να διαχωρίζουν τα ανακυκλώσιμα υλικά και να τα ταξινομούν στο σωστό βαγόνι.

Επιπλέον, δημιουργήσαμε δύο αφίσες με στόχο την αύξηση της ανθρώπινης ευαισθητοποίησης σε θέματα περιβάλλοντος. Τέλος, δημιουργήσαμε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο σε πολλά αντίτυπα που μοιράστηκε σε σχολείο, σε ΕΕΕΚ, στο ΙΕΚ Βρεφονηπιοκομίας, στους γονείς των μαθητών μας.

Προσπαθήσαμε να κάνουμε την ανακύκλωση μια σοβαρή πτυχή της καθημερινής ζωής στο σχολείο μας, με στόχο να επεκταθεί και στις οικογένειες και στη στενή κοινότητα. Η αειφόρος διαβίωση περιγράφει έναν βελτιωμένο τρόπο ζωής που πρέπει όλοι να υιοθετήσουμε στην καθημερινή μας ρουτίνα. Ξεκινώντας από τα προγράμματα υγιεινής διατροφής, τα παραδοσιακά και υγιεινά προγράμματα μαγειρέματος, την αύξηση της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών μέσω της προηγούμενης δραστηριότητας αλλά και τώρα μέσα από το “Τρένο της ανακύκλωσης”,  κάναμε  ικανοποιητικά  πρώτα βήματα με στόχο να βελτιώσουμε τις γνώσεις μας και να γίνουμε καλύτεροι πολίτες της γης μας και της Ευρώπης.

Η συνεργασία με το εταιρικό σχολείο από το Σιμπίου της Ρουμανίας  “Centrul Scolar de Educatie Incluziva Nr.1 Sibiu” συνεχίζεται ακάθεκτη! Οι φίλοι μας Ρουμάνοι αποτελούν πηγή έμπνευσης και δημιουργικότητας για μας και οι δεσμοί μας ενδυναμώνονται και παγιώνονται! Παρακάτω λοιπόν μπορείτε να παρακολουθήσετε το δικό τους “Τρένο της Ανακύκλωσης” και όλες τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο τους!

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο της 6ης δραστηριότητας:

ACT6: “Το τρένο της ανακύκλωσης”

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος ακολούθησε και η παρουσίαση των δράσεων σε όλους τους μαθητές και το προσωπικό.

“The travelling train of recycle” from Sibiu, Romania

Continuing the previous activity “With my hands I will grow the Europe I Love”, we created “The travelling train of recycle” with recyclable materials. Each class was responsible for collecting recyclable materials and creating a wagon – Wagon for paper, wagon for aluminum, wagon for glass and wagon for plastic. We first made our dustbin where we gathered all the trash that pupils and educators have recruited. Through games and actions, we were able to teach our pupils to separate recyclable materials and classify them into the right wagon.

In addition, we created two posters to increase human awareness of environmental issues. Finally, we have created a brochure in many copies that was distributed to a school, to our pupils’ parents, to neigbor special education istitutions, to visitors in our school.
We have tried to make recycling a serious aspect of everyday life in our school, with the aim of extending it to families and the close community. Sustainable living describes an improved lifestyle that we all need to adopt in our daily routine. Starting with healthy eating programs, traditional and healthy cooking programs, raising students’ environmental awareness through past activity and now through “The travelling train of recycle”, we have made important first steps to improve our knowledge and to become better citizens of our land and Europe.

The cooperation with the corporate school from Sibiu, Romania, “Centrul Scolar de Educaţie Incluziva Nr.1 Sibiu” continues to be a success! Our Romanian friends are a source of inspiration and creativity for us and our bonds are strengthened and consolidated! Below you can watch their own “Travelling train of recycle” and all the actions that took place in their school!

Below you can watch the 6th activity video:

ACT6: “The travelling train of recycle” from Greece – English version