ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ”

Το σχολείο μας φέτος υλοποιεί πρόγραμμα ενσωμάτωσης στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής με το Στ1′ του 4ου Δημοτικού σχολείου Κομοτηνής και με το Δ1′ του 10ου Δημοτικού σχολείου Κομοτηνής.

Το πρόγραμμα στοχεύουμε να βοηθήσει τους μαθητές να:

1.Να ψυχαγωγηθούν

2. Να μάθουν να συνεργάζονται

3. Να αποκτήσουν αυτοεκτίμηση, ψυχική και συναισθηματική υγεία

4. Να αναπτύξουν κοινωνικές και ατομικές δεξιότητες

5. Να οργανώσουν και να αξιοποιήσουν τον ελεύθερο χρόνο τους

6. Να έρθουν σε επαφή με διάφορα αθλήματα

Το πρόγραμμα υλοποιείται κάθε δεύτερη Τετάρτη του μήνα στις 10:45 – 11:30 π.μ. Υπεύθυνοι ορίστηκαν οι γυμναστές των δύο σχολείων.

Στο πρόγραμμα θα συμμετέχει ομάδα 7 μαθητών του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής. Η ομάδα των εκπαιδευτικών του Ειδικού Δημοτικού Κομοτηνής θα συνοδεύεται από την υπεύθυνη του προγράμματος Παγκάκου Μαρία – Γυμνάστρια, την Στεργίου Ελευθερία – Πληροφορικό και την Πλουμίδου Μαρία – Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό.

1η Δραστηριότητα- Δεκέμβριος 2018

Κατ’ εξαίρεση για τον μήνα Δεκέμβριο το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 11 Δεκεμβρίου.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επισκέφθηκαν το 4ο Δημοτικό σχολείο Κομοτηνής. Οι μαθητές έπαιξαν:

1. παιχνίδια γνωριμίας
  2. το αερόστατο (πετάμε την μπάλα ψηλά και προσπαθούμε να περάσουμε την μπάλα πάνω από το φιλέ)
  3. το αερόστατο (πετάμε την μπάλα ψηλά και προσπαθούμε να μην πέσει κάτω)

2η Δραστηριότητα- Ιανουάριος 2019

Την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019, οι μαθητές επισκέφθηκαν το 10ο Δημοτικό σχολείο Κομοτηνής. Οι μαθητές έπαιξαν:

1. παιχνίδια γνωριμίας (ο καθένας έλεγε το όνομά του και έδινε την μπάλα στον επόμενο)
  2. το αερόστατο (πετάμε την μπάλα ψηλά και προσπαθούμε να μην πέσει κάτω)
  3. Η μπάλα κάτω από τα πόδια (Ο τελευταίος δίνει την μπάλα κάτω από τα πόδια του και πηγαίνει πρώτος)
  4. Χέρια ψηλά (Η μπάλα περνάει πάνω από το κεφάλι. Ο πρώτος δίνει πίσω την μπάλα και πηγαίνει τελευταίος)

3η Δραστηριότητα- Φεβρουάριος 2019

Την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου 2019, οι μαθητές του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής επισκέφθηκαν το σχολείο μας. Μας προσέφεραν λουκούμια και μας χάρισαν παζλ και μια κατασκευή, τα οποία δημιουργήθηκαν από τους μαθητές.

Οι μαθητές έπαιξαν:

2. το αερόστατο (πετάμε την μπάλα ψηλά και προσπαθούμε να μην πέσει κάτω)
  3. Χέρια ψηλά (Η μπάλα περνάει πάνω από το κεφάλι. Ο πρώτος δίνει πίσω την μπάλα και πηγαίνει τελευταίος)
  4. παιχνίδι με μπάλα (σκοπός του παιχνιδιού είναι να μην κρατάει κανείς την μπάλα και η μπάλα να περνάει από άτομο σε άτομο)
  5. μουσικά στεφάνια (τα παιδιά τρέχουν γύρω από τα στεφάνια και με το σφύριγμα του γυμναστή το ζευγάρι μπαίνει σε ένα στεφάνι. Το ζευγάρι που θα μείνει έξω από το στεφάνι χάνει)
  6. σκυταλοδρομίες (η ομάδα που θα ακουμπούσε πρώτη το χέρι του γυμναστή θα ήταν η νικήτρια)

4η Δραστηριότητα- Φεβρουάριος 2019

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019, το σχολείο μας επισκέφθηκαν οι μαθητές του 4ου Δημοτικού σχολείου Κομοτηνής. Οι μαθητές έπαιξαν:

1. Πάσες με μπαλόνι (Τα παιδιά σχηματίζουν κύκλο και κάθονται οκλαδόν. Η απόκρουση του μπαλονιού μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε μέρος του σώματος και με χέρια αλλά δεν επιτρέπεται να σηκωθεί κανένας από το έδαφος)
  2. Αερόστατο (πετάμε την μπάλα ψηλά και προσπαθούμε να μην πέσει κάτω)
  3. Μουσικά Στεφάνια (Σχηματίζουν ομάδες ανά δυο παιδιά και τρέχουν γύρω από τα στεφάνια προσπαθώντας να μπούνε στο στεφάνι μόλις σταματήσει η μουσική)
  4. Αλυσίδα με Στεφάνια (Τα παιδιά βρίσκονται σε κύκλο πιασμένα χέρι χέρι και περνάνε από τα στεφάνια που τους δίνουμε)
  5. Σκυταλοδρομίες (Τα παιδιά σχηματίζουν δυο ομάδες και πηδούν πάνω από τα στεφάνια. Η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη είναι η νικήτρια)

5η Δραστηριότητα- Μάρτιος 2019

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019, οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το 10ο Δημοτικό σχολείο Κομοτηνής. Οι μαθητές έπαιξαν:

1. Το μπαλόνι (Οι μαθητές σχηματίζουν κύκλο και δίνουν όσο πιο γρήγορα μπορούν το μπαλόνι στον διπλανό τους.)
  2. Σκυταλοδρομίες
  3. Το μπαλόνι (Οι μαθητές σχηματίζουν ομάδες. Ο τελευταίος δίνει το μπαλόνι στον μπροστινό του και φεύγει πρώτος. Νικήτρια είναι η ομάδα που θα τελειώσει πιο γρήγορα.)
  4. Αλυσίδα (Οι μαθητές σχηματίζουν κύκλο και πιάνονται χέρι χέρι και ο καθένας περνάει μέσα από τα στεφάνια. Στόχος είναι να μη σπάσει η αλυσίδα.)
  5. Πέταγμα μπάλας κάτω από το φιλέ. (Οι μαθητές σχηματίζουν δυο ομάδες, οι οποίες μπαίνουν η μια απέναντι από την άλλη. Στόχος είναι η κάθε ομάδα να πετάξει τις μπάλες της κάτω από το φιλέ στην απέναντι ομάδα)

6η Δραστηριότητα- Απρίλιος 2019

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019, οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το 10ο Δημοτικό σχολείο Κομοτηνής. Οι μαθητές έπαιξαν:

1. Παιχνίδι γνωριμίας (Δίνουμε την μπάλα στον διπλανό μας και λέμε το όνομά μας)
  2. Δίνουμε την μπάλα στον μπροστινό μας κάτω από τα πόδια και έπειτα πηγαίνουμε μπροστά μέχρι να ακουμπήσουμε τον τοίχο
  3. Πετάμε όσες περισσότερες μπάλες μπορούμε πάνω από το δίχτυ με τα πόδια
  4. Πετάμε όσες περισσότερες μπάλες μπορούμε πάνω από το δίχτυ με τα χέρια