Φαντασιοδρομία

fantasiodromia3
Η συγγραφική ομάδα του 1ου Δημοτικού Πανοράματος, με συντονίστρια εκπαιδευτικό τη δασκάλα του σχολείου μας κ. Μερόπη Ματζαρλή, συμμετέχοντας για άλλη μια χρονιά στο πρόγραμμα ” Βιβλιοδεσμοί – Μικρά μολύβια …. με κέφι και έμπνευση”, συνεργάστηκε το σχολ. έτος 2019-2020 με μαθητές και μαθήτριες από σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου μέσω ειδικής ψηφιακής πλατφόρμας, γνώρισε τα μυστικά της συγγραφής ενός βιβλίου, αποτύπωσε τις ιδέες και συν-δημιούργησε το νέο της βιβλίο ” Φαντασιοδρομία” (συνολικά 17 συγγραφικές ομάδες το συν-έγραψαν διαδικτυακά).
Ταυτόχρονα, μέρος των εσόδων διατέθηκε στο σύλλογο «Φλόγα» (Σύλλογος Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια».
Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!
Το βιβλίο κυκλοφόρησε το 2020 από τις εκδόσεις Ευφυές. Όσοι διάβασαν το βιβλίο μπορούν να ψηφίσουν την ιστορία που τους άρεσε περισσότερο εδώ https://www.fantasiodromia.gr/ (Το σχολείο μας συμμετείχε με την ιστορία του Ρικάρντο Μούσι και την Ευχόπετρα).
Λίγα λόγια για το βιβλίο
Τα φώτα όλης της Γης είναι στραμµένα στην εξωτική Μοζαµβίκη. Ποιος άραγε θα είναι ο φετινός νικητής; Ο μεγάλος τελικός αρχίζει και… ο πιο “αληθινός” παραµυθάς κερδίζει!