Ρομπότ «Αντισηπτικούλης-AntisepticBot»

antisepticbot
Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την άμεση ανταπόκριση και την προσφορά ενός νέου κιτ ρομποτικής «Lego Spike Prime», στην ομάδα ρομποτικής RoboFuns του σχολείου μας.
Έτσι, κατά τη διάρκεια που το σχολείο παρέμεινε κλειστό, με το συγκεκριμένο κιτ υλοποιήθηκε ο «Αντισηπτικούλης-AntisepticBot» και χρησιμοποιήθηκε από την πρώτη στιγμή που άνοιξε το σχολείο. Είναι ένα «έξυπνο» ρομποτάκι το οποίο με ηχητικά μηνύματα εξηγεί τη διαδικασία, ρίχνοντας αυτόματα αντισηπτικό στα χεράκια των παιδιών, μετρώντας χρόνους προσέλευσης, κρατώντας έτσι και τις προβλεπόμενες αποστάσεις ασφαλείας.
Σχετικό βίντεο με τη λειτουργία του, όπως και άλλα projects που έχουν υλοποιηθεί, μπορείτε να δείτε στο κανάλι του σχολείου μας στο YouTube > PLAYLISTS > Όλα τα playlist > Playlist του καναλιού > Ρομποτική (Projects RoboFuns) ΕΔΩ
Ο δάσκαλος της Πληροφορικής