Πες το πρέστο με μαέστρο !

Η ιστορία της συμφωνικής ορχήστρας σε μία ώρα!

Συνεχίζοντας την επιτυχημένη συνεργασία του δήμου μας με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών η οποία ξεκίνησε την περσινή χρονιά, οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν  την Τρίτη 19 Νοεμβρίου, στο κλειστό γυμναστήριο «Γ. Γεννηματάς», την εκπαιδευτική, διαδραστική παράσταση «Πες το Πρέστο με Μαέστρο».

Η αφήγηση «πρέστο» και με μαέστρο το Ρωμανό Παπάζογλου, βασίζεται σε μια ιδέα της βιολίστα της ΚΟΑ Ίριδος Λουκά η οποία έχει γράψει και τα κείμενα.

Αφηγήσεις, προβολές και 70 περίπου μουσικοί επί σκηνής, κάλυψαν 3,5  αιώνες μουσικής δημιουργίας με αποσπάσματα από αντιπροσωπευτικά έργα συμφωνικού ρεπερτορίου που καθόρισαν την εξέλιξη της ορχήστρας.

Ακούστηκαν συνθέσεις των: J. B.Lully, Vivaldi, Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms,Tchaikovsky, Mahler, Strauss, Shostakovich.