Ο κήπος του Matisse από το Γ1

Απρ 201615

Η Δημοτική Βιβλιοθήκη Σταυρούπολης του δήμου Παύλου Μελά, φιλοξένησε στο χώρο της τη διοργάνωση του εκπαιδευτικού προγράμματος “Συλλέγω Εμπειρίες” για παιδιά. Το πρόγραμμα προέτρεψε τα παιδιά ν΄ανακαλύψουν με διαφορετικό τρόπο τη διοργάνωση στην πόλη μας ενός σύνθετου καλλιτεχνικού γεγονότος που καλύπτει τη μουσική, το θέατρο, την ανάγνωση αλλά και το περιβάλλον.
Εμείς παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα για τα παιδιά της Γ΄Δημοτικού << Τα Εικαστικά στη Βιβλιοθήκη >>.
Μέσα από το βιβλίο της Σαμάνθα Φρίντμαν <<Ο κήπος του Ματίς>> ανακαλύψαμε την αγάπη του καλλιτέχνη για τη χαρτοκοπτική. Πώς μέσα από απλά υλικά, όπως το χαρτί, δημιούργησε έναν νέο φανταστικό κόσμο.

Σας παρουσιάζουμε λοιπόν τους μικρούς καλλιτέχνες του Γ΄1 τη στιγμή που δημιουργούν το δικό τους φανταστικό κόσμο!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός : Κατερίνα Λιάλιου

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη