Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Απρ 20197

Στις 2 Απριλίου 2019  η βιβλιοθήκη του σχολείου οργάνωσε εκδηλώσεις , για πρώτη φορά στο σχολείο μας, για την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου. Συμμετείχαν έξι τμήματα με διάφορες δραστηριότητες. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους; η συντονίστρια Αειφορίας κα Ειρήνη Ιωαννίδου και ο συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κ. Απόστολος Καρύδας.

Το Β1 και Β2 παρουσίασαν: Δημιουργία αφίσας και επιτραπέζιου παιχνιδιού, σύντομες βιβλιοπαρουσιάσεις, ιστορίες εμπνευσμένες από το παραμύθι «Γράμμα από ένα δράκο», τραγούδι και δραματοποίηση “Ο τεμπέλης δράκος”,  ομαδικές ιστορίες.

ΒΙΒΛΙΟΧΑΡΑ Σ’ ΟΛΗ ΤΗ ΓΗ

Το Δ2 έκανε σύντομες βιβλιοπαρουσιάσεις και μία βιβλιοπαρουσίαση στη νοηματική.

ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Δ 2

“ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΧΩΜΑΤΑ”

Τα παιδιά του Ε2 μας πήραν από το χέρι και μας τριγύρισαν στις πολιτείες της Μικρασίας , σε ήθη κι έθιμα, σε λεβεντιές, σκληρότητες, αγωνίες, τρυφερότητες, πληγές ,μνήμες…Παρέα σας η μουσική της εποχής!

Το Στ1 έκανε παρουσίαση ερευνών των μαθητών για διάφορα θέματα:

Α. Η ιστορία της Πολίχνης

Πολίχνη Στ1

Β. Η ιστορία της Κρήτης

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ Στ1

Γ. Στα ίχνη του Ομήρου

Στα ίχνη του Ομήρου Στ1

Δ. Η ιστορία της Κωνσταντινούπολης από ιστορικές πηγές

και ένα θεατρικό αυτοσχεδιασμό με τίτλο «Η μεγάλη επανάσταση»

Η μεγάλη επανάσταση του Χρήστου Στ1.

Το Στ2 διάβασε μηνύματα για την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου και έκανε βιβλιοπαρουσιάσεις.

Στις 3 Απριλίου έγινε βιβλιοπαρουσίαση του βιβλίου “Η ιστορία της Κρήτης σε κόμικς” από τον εκπαιδευτικό – συγγραφέα Παναγιώτη Γιάκα.