Η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου ως ημέρα αγάπης στο σχολείο μας

Μία ημέρα για να εκφράσουμε την αγάπη  προς το σχολείο μας,τους συμμαθητές,τους δασκάλους,τους φίλους ,τους γονείς ,τα ζωάκια μας και οτιδήποτε έχουμε στην καρδιά μας ,δώθηκε η ευκαιρία να το εκφράσουμε μέσα απο διασκεδαστικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο φουαγιέ του σχολείου μας. Η εικαστικός μας μεταμορφώθηκε σε “Βαλεντίνα” και ταξίδεψε με τα παιδιά μέσα απο το παιχνίδι του αγαπόμετρου ενώ άφησαν και τις ευχές τους στο δέντρο της αγάπης.

Αφορμή στάθηκε το γεγονός ότι πολλές φορές τα παιδιά προσπαθούσαν να  βεβαιώσουν την δασκάλα τους οτι την αγαπούν περισσότερο απο ενα άλλο παιδί (εγώ την αγαπώ μέχρι το φεγγάρι..εγώ την αγαπώ μέχρι το  χίλια κτλ..)και ζητούσαν ώς ευχή να μπορούσε να μετρηθεί η αγάπη τους.΄Εγινε λοιπόν η κατασκευή του αγαπόμετρου που άφησε όλους ευχαριστημένους και προχωρήσαμε και σε μια πιο ολοκληρωμένη δράση με το δέντρο μας.

Μέτα απο επιλογή για τις καλύτερες ευχές που γράφτηκαν στο δέντρο της αγάπης, δώθηκαν συμβολικά δωράκια στους νικητές.