“3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία”

IMG_6001

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, που έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως  παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία,  πραγματοποιήθηκε στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σκύδρας μία εκδήλωση που κατέληξε σε μια ειρηνική πορεία στο Δημαρχείο της πόλης. Οι μαθητές της Στ ΄ τάξης του σχολείου μας μαζί με τον σύλλογο ΑμΕΑ «η Αλληλεγγύη» συναντήθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας και αφού γνωρίστηκαν μέσω παιχνιδιών τα οποία συντόνισε η ψυχολόγος κα. Ιωάννα Βέργου, κατασκεύασαν πανό και έκαναν ζωγραφιές για την πορεία που ακολούθησε.

Στη διάρκεια της πορείας οι μαθητές μοίρασαν « κλήσεις» σε αυτοκίνητα που ήταν σταθμευμένα σε ράμπες αναπήρων και ενημερωτικά φυλλάδια τα οποία άφησαν στους επιχειρηματίες της περιοχής. Επίσης χάρισαν ζωγραφιές με σύνθημα : όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι!

Η πορεία κατέληξε έξω από το Δημαρχείο όπου συναντήσαμε την Δήμαρχο, η οποία έδωσε συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία του Συλλόγου και του Σχολείου και υποσχέθηκε να είναι πάντα δίπλα στις ανάγκες του Συλλόγου.IMG_5997

Σύλλογος ΑμΕΑ « η Αλληλεγγύη»

ΣΤ’ τάξη 1ου Δημοτικού Σχολείου Σκύδρας