Υλικό εξοικείωσης με τον προγραμματισμό Η/Υ για την Γ τάξη.

Τα χάρτινα ρομποτάκια είναι ένα παιχνίδι για την εξοικείωση των μαθητών με τον προγραμματισμό Η/Υ, χωρίς τη χρήση υπολογιστή. Πηγή έμπνευσης για το παιχνίδι μας αποτελεί η ώρα του κώδικα (http://www.learn.code.org). Πριν την υλοποίηση των δραστηριοτήτων που παρατίθενται, καλό θα ήταν οι μαθητές να υλοποιήσουν τις αντίστοιχες δραστηριότητες για την Α και Β τάξη, ώστε να μάθουν τους κανόνες του παιχνιδιού, αλλά και να πάρουν την κάρτα με τις πρώτες εντολές. Οι πίστες της Γ τάξης αποτελούν συνέχεια των αντίστοιχων της Γ τάξης. Για την υλοποίηση της δραστηριότητας θα πρέπει να εκτυπωθούν οι παρακάτω κάρτες. Δίνονται 6 κάρτες με πίστες και 1 κάρτα με εντολές, συνέχεια των εντολών που δόθηκαν στην Α και Β τάξη.

Λήψη αρχείου