2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού

Ο όρος «αυτισμός» προέρχεται ετυμολογικά από τη λέξη «εαυτός» και υποδηλώνει την απομόνωση ενός ατόμου στον εαυτό του.
Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αυτισμού, η εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής του σχολείου μας, Ράνια Νικολαΐδου, ρώτησε τους μαθητές των μεγάλων τάξεων τι γνωρίζουν για τον “αυτισμό”. Μέσα από τον διάλογο που είχε μαζί τους, ενημερώθηκαν, ευαισθητοποιήθηκαν και έμαθαν πως είναι παιδιά  που δυσκολεύονται στην συμπεριφορά και στην επικοινωνία. Έχουν περιορισμένο λεξιλόγιο, μπερδεύονται με τις λέξεις, δυσκολεύονται να εκφράσουν αυτό που νιώθουν. Είναι καλύτερο να τους δείξεις κάτι, παρά να το πεις. Οι πολλές επαναλήψεις και η υπομονή μαζί τους, τα βοηθούν να μαθαίνουν καλύτερα! Γι’ αυτό το λόγο έχουν ανάγκη στήριξης από ειδικούς γιατρούς, λογοθεραπευτές και εργοθεραπευτές, από παιδαγωγούς και τους γονείς τους.