Ένας παραμυθάς στο σχολείο μας !!!

Το σχολείο μας επισκέφτηκε ο πολύ γνωστός παραμυθάς κ. Δημήτρης  Αβούρης.
Με πολύ κέφι, δημιουργική διάθεση και με την εκφραστική φωνή του, μας μάγεψε και μας ταξίδεψε στον κόσμο των παραμυθιών. Συμμετείχαν μαθητές , δάσκαλοι ,γονείς και αυτό ενθουσίασε ακόμη περισσότερο τα παιδιά δημιουργώντας ένα κλίμα παιχνιδιού. Η αίθουσα τελετών γέμισε από χαμόγελα.
Μίλησε για την αξία και τις πολλαπλές χρήσεις του παραμυθιού (Καλλιέργεια εκφραστικότητας, μνήμης, φαντασίας, λόγου, λογικής και πολλά άλλα μέσα από το παραμύθι).Μας αποκάλυψε μερικά από τα μυστικά του. Με τεχνικές την εκφραστικότητα, τις παύσεις, τη δραματοποίηση,  αφηγούμαστε τα παραμύθια, κοιτώντας τα παιδιά στα μάτια, αγγίζοντάς τα, κάνοντας κινήσεις,αλλάζοντας φωνούλες, δημιουργούμε ένα μαγικό παραμυθένιο περιβάλλον!

IMG_4059 IMG_4053IMG_4041 IMG_4044 IMG_4048 IMG_4052

Για τον κ. Αβούρη θα σας πω, ότι γεννήθηκε στην Ζάκυνθο,πως είναι ψυχολόγος και συγγραφέας, ενώ το 1993 ξεκίνησε να ασχολείται με την αφήγηση παραμυθιών. Γυρνάει όλην την Ελλάδα πηγαίνοντας  σε νοσοκομεία παίδων, ανακουφίζοντας και θεραπεύοντας την ψυχή και το σώμα άρρωστων παιδιών. Ο Δημήτρης Αβούρης μεταξύ πολλών άλλων είναι συλλέκτης παραδοσιακών ελληνικών παραμυθιών, έχει ιδρύσει την Ακαδημία Ποίησης και Παραμυθιού, έχει διοργανώσει μια ολόκληρη Παραμυθοδρομία που κράτησε 90 μέρες και περιλάμβανε 85 προορισμούς και πολλά άλλα, τα οποία μπορείτε να ανακαλύψετε εδώ.
Είναι δημιουργός της Μ.Κ.Ο  ‘Οναρ Μέσω Τέχνης Για το Άρρωστο Παιδί που εργάζεται τα τελευταία 15 χρόνια, στα παιδιατρικά νοσοκομεία της χώρας και στα ειδικά σχολεία, με την θεραπεία μέσω τέχνης.
Είναι διευθυντής του περιοδικού «Το Παραμύθι».
Συμμετέχει σε συνέδρια και φεστιβάλ με αντικείμενο το παραμύθι. Οργανώνει εργαστήρια σε όλη την Ελλάδα για την θεραπευτική λειτουργία του παραμυθιού, τη γραφή και την αφήγηση του.

Τον ευχαριστούμε θερμά!!!