« Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

IMG_3280

Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.
Οι μαθητές μας απασχολήθηκαν με δραστηριότητες σχετικές με τη θεματολογία
«Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Βασική επιδίωξη των σχολικών αγώνων στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν να αποκτήσουν αξίες και αρχές  , που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης.

Οι μαθητές μας να καταλάβουν πως ο αθλητισμός δεν μας παρέχει μόνο καλή φυσική κατάσταση και ένα γυμνασμένο σώμα… γυμνάζει και το μυαλό μας, πλάθει τον χαρακτήρα μας και την προσωπικότητά μας!

Ο αθλητισμός απαιτεί πειθαρχεία και πρόγραμμα. Μας μαθαίνει να τηρούμε κανόνες, μας επιτρέπει να διασκεδάζουμε, να ξεπερνάμε και δύσκολες στιγμές στην πορεία. Αυτές οι δύσκολες στιγμές  που θα συναντήσουμε όμως μας κάνουν καλύτερους και πιο δυνατούς ανθρώπους με θέληση να κατακτήσουμε την κορυφή.

Φωτογραφίες από τις δράσεις του σχολείου μας :

IMG_3293

IMG_3221

IMG_3231

IMG_3236

IMG_3249

IMG_3254

IMG_3295

IMG_3199Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ !!!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ – ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ – ΟΧΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Να ευχαριστήσουμε και τους δύο γυμναστές του σχολείου μας,για την επιτυχία των αθλητικών δράσεων.