“Παλιά αντικείμενα με … ΙΣΤΟΡΙΑ !!!”

IMG_2716

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σκύδρας , με τη συνεργασία των δασκάλων τους , οργάνωσαν λαογραφική έκθεση στην αίθουσα εκδηλώσεων . Τα αντικείμενα προσφέρθηκαν από γονείς και  εκπαιδευτικούς με μεγάλη χαρά, για να βοηθήσουν σ’αυτή την προσπάθεια . Η συμβολή τους ήταν πολύτιμη.

Η έκθεση περιλαμβάνει παραδοσιακές στολές, ρούχα,υφαντά, πλεχτά κεντήματα, αγροτικά εργαλεία, οικιακά χάλκινα σκεύη και εργαλεία, νομίσματα, παλιές φωτογραφίες κ.α. Τα εκθέματα που θα δείτε είναι όλα οικογενειακά κειμήλια και  η συναισθηματική τους αξία είναι ανεκτίμητη.

Η έκθεση θα λειτουργήσει έως την Παρασκευή, 27 Μαΐου. Λειτουργεί τις  ώρες που είναι ανοιχτό το σχολείο.

2679 2IMG_2676

IMG_2682IMG_2683

IMG_2690IMG_2693IMG_2699IMG_2704ΚαταγραφήIMG_2705IMG_2702jylaggoyro1IMG_270881Πολλά βέβαια από τα εκθέματα αυτά δεν έχουν πλέον χρηστική αξία, αλλά  φέρνουν στο νου των μεγαλύτερων αναμνήσεις και στους νεότερους δείχνουν τις δυσκολίες που ίσως είχε η καθημερινότητα των ανθρώπων της εποχής εκείνης.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους μαθητές και τις οικογένειές τους για το ενδιαφέρον και το ζήλο που έδειξαν για την πραγματοποίηση αυτής της έκθεσης.

Το αποτέλεσμα μας ενθουσίασε όλους!!!