2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

shimea

Την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε αθλητικές δράσεις , στα πλαίσια της Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού . Το Θέμα ήταν:

“Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά Αθλήματα “.
Το σχολείο απέδωσε με τον καλύτερο τρόπο το πνεύμα της Ημέρας και ανέδειξε βιωματικά μέσω των αθλητικών δράσεων τα Ολυμπιακά Ιδεώδη.
Καλεσμένος στην εκδήλωση ήταν ο συντοπίτης μας, Παραολυμπιονίκης Αθλητής Σφαιροβολίας Αναστάσιος Τσίου . Ο οποίος έχει χαρίσει πολλές διακρίσεις στην Ελλάδα μέσα από τις συμμετοχές του σε αγώνες.Το 2008 στους Θερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.
Μας μίλησε για την απίστευτη δύναμη της ψυχής και της θέλησης του που στάθηκε ικανή να υπερνικήσει τα φυσικά εμπόδια του, αποδεικνύοντας μας ότι η «αναπηρία» δε μπορεί να σταματήσει τον άνθρωπο, αν ο ίδιος πιστεύει στις ικανότητες και τον ΕΑΥΤΟ TΟΥ.
Δείτε φωτογραφίες από τη εκδήλωση και τις δράσεις :

IMG_1589

IMG_1592 IMG_1619 IMG_1624 IMG_1632 IMG_1647 IMG_1666 IMG_1674 IMG_1676 IMG_1677 IMG_1692