Ο χαρταετός μας!!!

Τον δικό τους χαρταετό κατασκεύασαν και ύψωσαν στον ουρανό οι μαθητές του ΣΤ’3 τμήματος του σχολείου μας με την βοήθεια και την καθοδήγηση του δασκάλου τους κυρίου Αστέριου Γκέκα. Βοηθοί στην προσπάθεια ήταν και οι μαθητές του Β’1 τμήματος.

Δείτε το στο slideshare.net

Η μαθήτρια του ΣΤ’ 3 Νικολέττα Π. μας δίνει τα υλικά και τις οδηγίες για την κατασκευή του χαρταετού:

Το ΣΤ’3 αποφάσισε να κάνει χαρταετό για να τον πετάξει. Και πέτυχε! Πέταξε! Λοιπόν διαβάστε τις οδηγίες αν θέλετε να κάνετε κι εσείς τον δικό σας χαρταετό.

Τα υλικά που θα χρειαστούμε: 3 μεγάλα καλάμια, εφημερίδες, ψαλίδι, κόλλα, σπάγγο.

1. Κόβουμε τα τρία καλάμια  στο ίδιο ύψος και τα δένουμε στη μέση.

2. Κολλάμε τις εφημερίδες με κόλλα ή και με ζυμάρι. Χρειαζόμαστε 4 μεγάλα χαρτιά εφημερίδας.

3. Με έναν μαρκαδόρο σχεδιάζουμε το σχήμα του χαρταετού.

4. Περνάμε τον σπάγγο γύρω από τον χαρταετό και κόβουμε τις εφημερίδες στο σχήμα.

5. Τοποθετούμε τα καλάμια από την πάνω πλευρά και κόβουμε λίγο τις γωνίες με το χέρι μας.

6. Ενώνουμε το εσωτερικό με το εξωτερικό κομμάτι του χαρταετού βάζοντας κόλλα.

7. Μόλις τελειώσουμε με όλες τις πλευρές κόβουμε πάνω σε σκληρό χαρτόνι τον πάτο ενός μπουκαλιού και τρυπάμε τον κύκλο από χαρτόνι στη μέση τόσο ώστε να βλέπουμε από το άνοιγμα.

8. Κολλάμε τον χαρτονένιο κύκλο στη μέση του χαρταετού αφού ανοίξουμε πρώτα τρύπα και στον χαρταετό προκειμένου να περάσουμε τον σπάγγο.

9. Με τα φύλλα εφημερίδας που περίσσεψαν φτιάχνουμε την ουρά του χαρταετού κόβοντας τα σε λωρίδες. Τις λωρίδες τις δένουμε πάνω στον σπάγγο για να φτιάξουμε την ουρά του χαρταετού.

Καλή επιτυχία και καλό πέταγμα!