Αφιερώματα στους μεγάλους ζωγράφους

Picasso

Κατα την διάρκεια της σχολικής χρονιάς δουλέψαμε με τα παιδιά πάνω στην δουλειά μερικών απο τους πιο γνωστούς καλλιτέχνες.Τα παιδιά είδαν σε φωτογραφίες τα έργα τους, ακούσανε την βιογραφία τους και προσπάθησαν να ακολουθήσουν την τεχνική του καθενός για να δημιουργήσουν την δική τους εκδοχή σε κάποια απο τα πιο γνωστά τους έργα. Σε κάθε τμήμα αφού προηγήθηκαν όλα τα παραπάνω, μερικά παιδιά αναλάμβαναν τον ρόλο να υποδυθούν τον ίδιο τον καλλιτέχνη ενώ τα υπόλοιπα παιδιά ήταν οι δημοσιογράφοι και μπορούσαν να του θέσουν οποιαδήποτε ερώτηση πάνω στο έργο του αλλα και στην προσωπική του ζωή ώς καλλιτέχνης.Αφού ολοκληρώναμε την ενότητα προχωρούσαμε στην εγκατάσταση των έργων των παιδιών  στον εσωτερικό χώρο  του σχολείου μαζί με την βιογραφία και φωτογραφίες απο τα έργα των καλλιτεχνών.