Ημέρα κατά της σχολικής βίας με E-twinning

Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας – 6 Μαρτίου
Μπορούν τα πλαστικά καπάκια μπουκαλιών να γίνουν το μέσο για συνεργατική δράση; Φτάνει μια χάρτινη τουλίπα στον τοίχο να φέρει κοντά μαθητές και δασκάλους; Πόσο μπορεί μια συμβολική κατασκευή να συνδυάσει την οικολογία με την ένταξη;
Ενώνοντας τα χέρια, μαθητές της Στ΄ τάξης και του Ειδικού Σχολείου Σκιάθου συναντηθήκαμε αυτή τη μέρα για να δημιουργήσουμε ένα κοινό έργο και να στείλουμε μηνύματα φιλίας και συνεργασίας.
Η δράση αυτή εντάχτηκε στα πλαίσια του έργου eTwinning που πραγματοποιούμε φέτος στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου, σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Ripalimosani στην Ιταλία.

Περισσότερα στο βίντεο που ακολουθεί:

Το παραπάνω άρθρο και το βίντεο δημιουργήθηκαν από την εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας κ. Παναγιωτέλη Βασιλική.

Στην παραπάνω δράση συμμετείχαν  μαθητές της Στ΄1 και Στ΄2 τάξης ,μαθητές του Ειδικού Σχολείου και οι δασκάλες, κ. Παναγιωτέλη Βασιλική , κ. Σαμαρά Μαρινέλα ,κ Τσιτόγλου Μιρέλα,  κ. Ζιάγκα Βασιλική και η δασκάλα του Ειδικού σχολείου κ. Φίλιου Φένια.