Επικοινωνία με σχολεία του εξωτερικού, μέσω skype/ 2014-2015

Η παρακάτω δημοσίευση είναι από την κ.Μπουντούρη Νικολέτα ,εκπαιδευτικό Πληροφορικής του σχολείου.

Την Τρίτη 25-11-2014, η Γερμανία και η Σλοβενία χόρεψε και τραγούδησε σε Ελληνικούς ρυθμούς…. Μέσα από το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα που έχουμε αναλάβει και σε συνεργασία με τους συναδέλφους Παναγιώτη Μαρκουλλή, δάσκαλο Μουσικής και την κ.Εριφύλη Κατσιμπέρη-Γυμνάστρια, το σχολείο μας ήρθε σε επαφή με τα σχολεία των παραπάνω χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα (σας ευχαριστώ δημοσίως για τη συμπαράσταση). Μετά από πρότασή μας για κοινή επαφή στήθηκε τηλεδιάσκεψη με 4 σχολεία παράλληλα. Αυτό της Σκιάθου, της Γερμανίας, της Σλοβενίας και της Χαλάστρας(Θεσσαλονίκη). Με μεγάλη ανταπόκριση και ενθουσιασμό τα παιδιά μας συνομίλησαν και τραγούδησαν αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις! Μας ευχαρίστησαν και μας ευχήθηκαν καλή συνέχεια στο έργο μας και ελπίζοντας να καταφέρουμε να ξανασυναντηθούμε… Το παρακάτω βίντεο, όπως αυτό βιντεοσκοπήθηκε και δημοσιεύθηκε από το Γερμανικό σχολείο. Θα μας ακούσετε μετά το 08:50 αλλά και τα όμορφα σχόλια που μας δίνουν στο τέλος. (Από το άγχος μου και επειδή το σχολείο της Σλοβενίας δυσκολεύτηκε να ακουλουθήσει τις οδηγίες μου για τη σύνδεση δεν μπόρεσαν τα Αγγλικά μου να είναι σε καλή διάθεση). Παρόλα αυτά εμείς και τα παιδιά το διασκεδάσαμε και ελπίζουμε να συνεχίσουμε τις επαφές μας με αγάπη και καλή διάθεση από όλους μας!