Δράσεις για τον αυτισμό από το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου και το 1ο Δημοτικό Σχολείο

Το παρακάτω βίντεο που επιμελήθηκε η Προΐσταμένη του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Σκιάθου,δείχνει τις δράσεις των μαθητων του Ειδικού Σχολείου και του 1ου Δημοτικού στα πλαίσια του Προγράμματος E-Twinning , που αφορούν στον αυτισμό.

Η συνεργασία μαθητών και δασκάλων του σχολείου μας με το συστεγαζόμενο Ειδικό Σχολείο και η εξαιρετική δουλειά της Προΐσταμένης του Ειδικού Σχολείου,κ. Ξηρακιά Παρασκευής, έκανε πολλούς μαθητές  να αλλάξουν στάση απέναντι στη διαφορετικότητα μεταξύ των ανθρώπων αφού έμαθαν μέσα από δραστηριότητες να αποδέχονται και να σέβονται το συνάνθρωπό τους όσο διαφορετικός κι αν τους φαίνεται.