Ωράριο Λειτουργίας-Σχολικό Έτος 2020-2021

Από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου θα λειτουργήσει η Σχολική μας Βιβλιοθήκη.

Κανονισμός Λειτουργίας της Σχολικής Βιβλιοθήκης

1. Μέλη της βιβλιοθήκης είναι όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, το διδακτικό και βοηθητικό προσωπικό.
  2. Μέσα στους χώρους της βιβλιοθήκης ,τηρείται ησυχία και δεν επιτρέπεται η κατανάλωση φαγητών ή ροφημάτων. Σεβόμαστε το χώρο και το υλικό της.
  3. Επιλέγουμε το βιβλίο που θα δανειστούμε διαβάζοντας την περίληψη στο οπισθόφυλλο ή ζητάμε τη βοήθεια των υπεύθυνων μαθητών της βιβλιοθήκης που είναι οι μαθητές της Στ΄τάξης.
  4. Το βιβλίο που επιλέγουμε να δανειστούμε το δείχνουμε στους υπεύθυνους μαθητές για να μας γράψουν τα στοιχεία μας.
  5. Τα βιβλία που επιστρέφονται παραδίδονται αυτοπροσώπως στους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης .
  6. Οι μαθητές /τριες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή καταστρέφει ένα βιβλίο, υποχρεούται να το αντικαταστήσει αγοράζοντάς το από το εμπόριο ή καταβάλλοντας το αντίτιμο της αξίας του.
  7. Όλοι οι χρήστες που είναι χρεωμένοι με ληξιπρόθεσμα βιβλία δεν έχουν το δικαίωμα άλλου δανεισμού.

Ειδικές προφυλάξεις

1. Τη φετινή σχολική χρονιά και όσο διαρκέσει η προφύλαξη για τη διασπορά του covid-19, τηρούμε τους παρακάτω κανόνες υγιεινής:

1. Όταν μπαίνουμε στο χώρο της βιβλιοθήκης , βάζουμε αντισηπτικό στα χέρια μας .(Υπάρχει έξω από την είσοδο της βιβλιοθήκης).

1. Φοράμε πάντα τη μάσκα.

1. Δεν συνωστιζόμαστε και υπακούμε στις οδηγίες των υπεύθυνων μαθητών.

1. Τα βιβλία που επιστρέφουμε τα τοποθετούμε σε ειδικό χώρο που μας υποδεικνύουν οι υπεύθυνοι. Εκεί θα παραμείνουν έως 2 εβδομάδες και μετά θα τοποθετηθούν στα ράφια.

Ωράριο Σχολικής Βιβλιοθήκης

Ωράριο Δευτέρα Τρίτη
11:25-11:40 Α΄1 και Α΄2 Β΄1
11:45-12:00 Α΄3 Β΄2
Ωράριο Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή
10:45-11:00 Γ΄1 Δ΄1-Δ΄2 Ε΄1
11:45-12:00 Γ΄2 Στ΄1-Στ΄2 Ε΄2

Οι μαθητές κάθε τμήματος μπορούν να επισκέπτονται τη βιβλιοθήκη με τους δασκάλους τους, αφού πρώτα συνεννοηθούν με την υπεύθυνη εκπ/κό.

Βοηθοί  οι μαθητές της Στ΄1 και Στ΄2 τάξης με τους δασκάλους τους κ.Πίκλα Ιωάννη και Τζαβέλλα Ευαγγελία.

Η Υπεύθυνη εκπ/κός

Συκιώτου Δήμητρα